Coraz bliżej powszechnego kształcenia dualnego

Wielkopolski Sejmik Kształcenia Zawodowego odbyła się 17 czerwca w Zespole Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego w Poznaniu. Na zaproszenie organizatorów – Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej oraz Komitetu Oświaty i Szkolnictwa Zawodowego Krajowej Izby Gospodarczej przy współpracy z Wielkopolską Izbą Budownictwa – odpowiedzieli znakomici goście: przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacje pracodawców i samorządu gospodarczego, instytucje rynku pracy oraz organizacje pozarządowe.

Ciekawej dyskusji panelistów przysłuchiwali się dyrektorzy, nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych oraz rzemieślnicy z całej Wielkopolski. W czasie wystąpień podejmowano kwestię zmian w systemie egzaminów zawodowych, problem współpracy partnerów w ramach kształcenia dualnego czy potrzeb, przed jakimi stoją szkoły dostosowując swoją ofertę do wymogów rynku pracy.

O swoich problemach związanych z egzaminami zawodowymi mówili dyrektorzy szkół zawodowych i techników. Przedstawili konkretne postulaty zmian. Można je sprowadzić do dwóch propozycji: zwiększyć pensum, wliczając w nie czas poświęcony na egzamin, a także „wyprowadzić” egzaminy ze szkół do powołanych centrów egzaminacyjnych.

Dyskusji przez długi czas przysłuchiwała się minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, która zapewniła gotowość do rozmów. Zakreśliła też wyzwania, przed jakimi stoi szkolnictwo dualne, również w kontekście środków z funduszy unijnych. Podzieliła się swoim marzeniem, aby w Polsce nauka w systemie dualnym była powszechna.

Nieco później, w ramach promocji nowego zawodu – mechanika motocyklowego, minister wzięła udział w otwarciu Centrum Kształcenia Mechaników Motocyklowych w Poznaniu. Nowy zawód został utworzony właśnie dzięki wspólnej inicjatywie MEN, rzemiosła i samorządu gospodarczego. To namacalny przykład wkładu pracodawców w rozwój kształcenia zawodowego.

Ryszard Necel

czerwiec 2015 r.