Historia dla przyszłości

To już V edycja Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych. Celem wydarzenia jest promocja dobrych praktyk w kształtowaniu tożsamości regionalnej, a także promocja małych ojczyzn.

Zgłaszane projekty edukacyjne mogły mieć różną formę: filmu, prezentacji multimedialnej, wywiadu, komiksu, albumu, gry edukacyjnej, folderu, przedstawienia teatralnego czy wycieczki. Ważne, aby prace miały charakter zespołowy, czyli były przygotowane przez minimum 6 i nie więcej niż 16 osób. Jedno gimnazjum miało prawo do zgłoszenia jednego projektu edukacyjnego.

Projekty oceniała kapituła złożona z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Centrum Kształcenia Ustawicznego – Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Toruniu oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, Bydgoszczy i Włocławku.

Podczas tegorocznej uroczystej gali w Muzeum wręczono nagrody (finansowe) oraz wyróżnienia. Uroczystość uświetnił występ zespołu wokalnego z Gimnazjum nr 1 w Radziejowie. Jak się okazało – zdobywcy pierwszego miejsca w związku z opracowaniem plakatu „Żołnierze Wyklęci: Historia o nich głucho milczała…”. Zwycięski zespół tworzyło 15 uczniów, ich dwóch opiekunów: Barbara Rolirad i Maria Ezman oraz nauczyciele wspierający: Paweł Centkowski, Krzysztof Marcyjaniak.

Drugie miejsce zdobył Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie za pracę „Pamięć o naszych przodkach zapisano w księgach parafialnych – my tylko pomagamy ją odczytać” (16 uczniów pod opieką Józefa Nowakowskiego). Trzecie miejsce należało do Zespołu Szkół w Ostromecku (15 uczniów i opiekunowie: K. Wesołowska, R. Klocek, M. Olszówka, W. Witt, M. Płomiński, A. Grzybek – Korzeniowska, I. Deja) i pracy „Marian Rejewski – Kopernik Bydgoszczy”.

Wyróżniono również prace czterech innych szkół: Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej („Zapomniane grodzisko w Gzinie”), Gimnazjum nr 1 w Barcinie („Śladami przydrożnych krzyży i kapliczek”), Zespołu Szkół nr 6 i Gimnazjum Specjalnego nr 19 w Toruniu („Obrzędy i Zwyczaje w Polskiej Tradycji. Rok Oskara Kolberga”), a także Gimnazjum nr 1 w Łasinie („Święci, błogosławieni, słudzy Boży rejonu toruńskiego”).

Krzysztof Sławski

czerwiec 2015 r.