Kariera zawodowa zaczyna się w szkole

Pod takim hasłem Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu organizując w maju Festiwal Zawodów włączyło się w świętowanie Roku Szkoły Zawodowców. Był to istny festiwal możliwości.

Celem przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów szkół gimnazjalnych oraz ich rodziców ze specyfiką zawodów poszukiwanych na rynku pracy m.in. poprzez dostarczenie im możliwości praktycznego wykonania prostych operacji technologicznych na symulowanym stanowisku pracy w wybranym zawodzie. Zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjęło 15 gimnazjów z Sosnowca i okolic. Honorowy patronat na imprezą objął prezydenta miasta Sosnowca.

W zależności od zainteresowań uczestnicy imprezy mieli do wyboru 16 „zawodowych wysp”. Na każdej z „wysp” można było podjąć próbę wykonania pracy, np. zaprojektowania ogrodu, wykonania czynności związanych z odprawą biletowo-bagażową pasażerów czy wiercenia i gwintowania. Uczniowie spawali sztuczne tworzywa, montowali obwody elektryczne i pneumatyczne, układali mozaikę, korzystając ze specjalistycznej kamery zaglądali do wnętrza silnika spalinowego, układali luksfery, sterowali ruchem pociągów na makiecie, podejmowali próby lotu samolotem na symulatorze lotu oraz wykonywali wiele innych czynności zawodowych.

Festiwal Zawodów był także dobrą okazją do prezentacji specjalistycznego i nowoczesnego sprzętu, w oparciu o który przebiega nauka zawodu w CKZiU, np. sterowników, aparatury pomiarowej, dron, drukarki 3D i wielu innych. Spotkanie sprzyjało rozmowom z uczniami, którzy wybrali kształcenie zawodowe oraz nauczycielami zawodu. Co więcej, każdy gimnazjalista mógł wykonać pamiątkowy buton z własnym zdjęciem.

Jak informuje Dorota Zalas, doradca zawodowy – przedsięwzięciu towarzyszył również punkt doradztwa zawodowego, w którym gimnazjaliści mogli porozmawiać ze specjalistami na temat swoich predyspozycji zawodowych oraz zaplanować ścieżkę kariery. Udział w Festiwalu umożliwiał też zapoznanie się z zakresem obowiązków i warunkami pracy na danym stanowisku w konkretnym zawodzie, z typowymi zadaniami zawodowymi i umiejętnościami niezbędnymi do wykonywania wybranego zawodu.

Elżbieta Pasierbek

czerwiec 2015 r.