Szkoła dla pracodawcy – pracodawca dla szkoły

Na jesieni KOWEZiU wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej zaprosiło szkoły zawodowe do udziału w III edycji konkursu „Szkoła dla pracodawców – pracodawcy dla szkoły”. Już wiadomo, że wśród jego laureatów znalazł się Zespół Szkół Technicznych w Gorlicach, w obszarze fryzjersko-kosmetycznym uznany za najlepszą szkołę w kraju.

W listopadzie 2014 r. Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej zaprosił szkoły zawodowe do udziału w III edycji konkursu „Szkoła dla pracodawców – pracodawcy dla szkoły”. To część ogłoszonego przez MEN Roku Szkoły Zawodowców. Celem konkursu było wyłonienie szkół i pracodawców osiągających wysoką jakość i efektywność współpracy w kształceniu zawodowym. Zadaniem szkół, które przystąpiły do konkursu było pokazanie, jak ich współpraca z wybranym pracodawcą wpływa na poprawę jakości kształcenia zawodowego i jak wspólnie dopasowują się do potrzeb rynku pracy, planują kierunki rozwoju placówki itp. Przykłady dobrych praktyk miały przedstawiać przedsięwzięcia nowatorskie, innowacyjne, aktualne i efektywne.

Gala dobrych praktyk

Dobrymi praktykami w kształceniu zawodowym w branży fryzjersko-kosmetycznej podzielił się „CUBE” Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach we współpracy z Salonem Fryzjerskim. Działania i przedsięwzięcia, które zaprezentowali w konkursie zostały docenione i zauważone przez jury konkursowe i 28 maja 2015 r. w Warszawie podczas uroczystej gali dyrektor szkoły Renata Stępień oraz pracodawca Jakub Róż odebrali z rąk dyrektora KOWEZiU Grażyny Osickiej statuetkę za zdobycie I miejsca w III edycji ogólnopolskiego konkursu pt. „Szkoła dla pracodawców – pracodawcy dla szkoły”, w obszarze fryzjersko-kosmetycznym, w zawodzie technik usług fryzjerskich.

Podczas gali poszczególni laureaci z 11 obszarów branżowych mieli możliwość przedstawienia swojej szkoły, jak również podzielenia się dobrymi praktykami. Zespół Szkół Technicznych wystąpił z prezentacją pt. „Szkoła i pracodawca – razem ku lepszej jakości kształcenia zawodowego”. Przedstawiciele szkoły wręczyli również uczestnikom i organizatorom gali szkolną publikację – „Rocznik ZST”, które wzbudziło duże zainteresowanie.

Szkoła i firma – związek doskonały

Kształcenie zawodowe w naszej szkole – mówi dyrektor szkoły Renata Stępień – zorganizowane jest w ten sposób, że część zajęć realizowana jest w pracowniach szkolnych, część w bogato wyposażonym Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach, a spora część, zwłaszcza w technikach – u pracodawców. Nasza skala współpracy z pracodawcami jest duża oraz wieloaspektowa i nie ogranicza się tylko do realizacji praktyk zawodowych i zajęć praktycznych. Wiodącym pracodawcą ściśle zaangażowanym w kształcenie zawodowe w zawodzie technik usług fryzjerskich jest właściciel salonu Studio Fryzur „CUBE”, który od momentu rozpoczęcia kształcenia, tj. od września 2008 r., wspiera szkołę w działaniach na rzecz edukacji w branży fryzjerskiej. Zatem wspólnie zdecydowaliśmy się na udział w konkursie „Szkoła dla pracodawców – pracodawcy dla szkoły” – wyjaśnia dyrektor.

Współpraca z salonem Studio Fryzur „CUBE” to w dużej części przekazywanie przez pracodawcę środków finansowych na doposażenie szkolnej pracowni fryzjerskiej, a także artykułów fryzjerskich i akcesoriów fryzjerskich np. farb do włosów, kosmetyków, grzebieni, suszarek, lokówek itp. Salon konsultuje ze szkołą program nauczania w zawodzie, w tym program praktyk zawodowych. Informuje również nauczycieli zawodu o nowościach technologicznych i technicznych, a także dostarcza materiały szkoleniowe, katalogi, czasopisma i prasę branżową. Wspólnie ze szkołą organizuje konkursy i przygotowuje młodzież do zewnętrznych konkursów fryzjerskich.

Ale to nie wszystko. Pracodawca organizuje dla uczniów staże, kursy, szkolenia, a także wycieczki zawodoznawcze. Ostatnio wspiera też szkołę w realizowanym przez nią, we współpracy z Urzędem Miasta Gorlice, programie „Duża Gorlicka Rodzina”, w którym posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą nieodpłatnie korzystać z usług fryzjerskich świadczonych przez uczniów ZST.

We współpracy ze Studiem Fryzur „CUBE” podejmujemy wspólne inicjatywy, czego przykładem jest udział w Targach Edukacyjnych „Festiwal Zawodów w Małopolsce” – dodaje Małgorzata Kukuła-Jasińska. – Nasza szkoła promowała zawód technik usług fryzjerskich. Wyposażenie stoiska, tj. sprzęt, akcesoria i narzędzia fryzjerskie, częściowo zabezpieczył pracodawca. Bardzo aktywną formą współpracy szkoły z pracodawcami jest organizacja „Dnia Otwartego Szkoły”, który odbywa się na wiosnę każdego roku. Jest to dobra okazja do zaprezentowania młodzieży gimnazjalnej zarówno bazy dydaktycznej szkoły, kierunków kształcenia, jak i możliwości pracy w przyszłości. Kolejny wspólnym przedsięwzięciem jest udział w „Giełdzie Szkół Ponadgimnazjalnych”, organizowanej przez Wydział Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach – mówi przedstawicielka szkoły.

Edukacja i praca – elastyczne założenia

Działania, które podejmuje ZST w Gorlicach, spełniają założenia organizatorów konkursu, według których zadaniem nowoczesnej szkoły zawodowej powinno być przygotowanie absolwenta do mobilności i elastycznego funkcjonowania na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Służy temu prowadzenie kształcenia zawodowego, a w szczególności kształcenia praktycznego, w powiązaniu z pracodawcami. Szkoła i zakład pracy są przecież uzupełniającymi się miejscami zdobywania umiejętności i doświadczenia.

Oprac. Danuta Binek

czerwiec 2015 r.