Dobra szkoła, dobry zawód, atrakcyjna praca

Zawody, które proponuje Zespół Szkół Zawodowych im. St. Wyspiańskiego w Bobowej, są jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy, co potwierdzają powiatowe urzędy pracy, a także Wojewódzka Rada Zatrudnienia.

Zespół Szkół Zawodowych im. St. Wyspiańskiego w Bobowej jest szkołą idącą z duchem czasu, otwartą na potrzeby młodych ludzi, którzy dopiero przygotowują się do startu w dorosłe życie – zapewnia Ewa Brońska, nauczyciel ZSZ. – Zawody, które proponujemy dają duże możliwości prowadzenia własnej działalności gospodarczej, zarówno w kraju, jak i za granicą, lub zatrudnienia w już istniejących firmach i instytucjach – dodaje.

Szkoła zapewnia solidne przygotowanie zawodowe poprzez organizowanie praktyk u największych i sprawdzonych przedsiębiorców, a także umożliwia uzyskanie dodatkowych kwalifikacji m.in. operatora wózków widłowych czy spawacza metodą MIG i MAG. Młodzież korzysta również z licznych możliwości wyjazdów zawodoznawczych oraz staży zawodowych. Chcąc sprostać oczekiwaniom i zainteresowaniom młodych ludzi, co roku poszerzana jest oferta edukacyjną. W nadchodzącym roku szkolnym nowością będzie dekarz, a program zostanie realizowany w oparciu o umowę patronacką z nowosądecką firmą FAKRO – producenta okien dachowych. Firma merytorycznie i finansowo wesprze kształcenie w tym zawodzie budowlanym.

Pozostałe zawody, które oferowane są absolwentom gimnazjów to: technik informatyk, technik ekonomista, technik usług fryzjerskich i technik pojazdów samochodowych. W zasadniczej szkole zawodowej natomiast można się uczyć na: sprzedawcę, mechanika samochodowego oraz montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Nasza placówka od początku swojego istnienia jest szkołą typowo zawodową, dlatego stworzona tu baza materialna, a także doświadczenie pracujących nauczycieli, są gwarancją prowadzenia kształcenia zawodowego na wysokim poziomie – konkluduje Ewa Brońska. – Nasza szkoła daje również młodym ludziom to, co jest niezmiernie ważne: możliwość rozwoju swoich zainteresowań i pasji podczas różnorodnych zajęć pozalekcyjnych. Tu każdy może znaleźć coś dla siebie: uczestniczyć w zajęciach kółka teatralnego, fotograficznego, informatycznego, sportowego albo włączyć się w najpopularniejsze akcje społeczne – honorowe krwiodawstwo, WOŚP czy inne działania Szkolnego Koła Wolontariatu. Można też rozwijać swoje zainteresowania krajoznawcze, uczestnicząc w rajdach, wycieczkach krajowych czy nawet zagranicznych.

Danuta Binek

maj 2015 r.