Ruszają szkolenia dla kadry gimnazjów

„Doradztwo zawodowe – od diagnozy do ewaluacji – praktyczne wsparcie kadry szkół gimnazjalnych” to temat dwudniowych szkoleń organizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. Pierwsze spotkania odbędą się już pod koniec kwietnia.

Pierwsze zajęcia planowane są na 27-28 kwietnia we Wrocławiu i Zgorzelcu oraz 29-30 kwietnia w Kłodzku, Świdnicy oraz Legnicy. Głównym celem warsztatów jest wsparcie kadry gimnazjów (dyrektorów, doradców zawodowych oraz wszystkich osób prowadzących zadania w ramach doradztwa edukacyjno-zawodowego). Tematyka szkoleń dotyczy podstaw teoretycznych doradztwa, aspektów prawnych z nim związanych oraz planowania działań w obszarze doradztwa edukacyjno-zawodowego. Ważnymi zagadnieniami podejmowanymi podczas spotkań jest ewaluacja wewnętrzna doradztwa edukacyjno-zawodowego, wspieranie nauczycieli w gimnazjach oraz wykorzystanie informacji związanych z doradztwem.

Wszystkie te działania wpisują się w rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013r. w sprawie zasad i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. 2013 poz.532).

Do udziału w pierwszych szkoleniach swoją placówkę zgłosił m.in. dyrektor Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół Budowlanych im. Wojska Polskiego w Legnicy Tomasz Łabowicz. Jego zdaniem uczestnictwo w działaniach wspierających planowanie kariery zawodowej młodych ludzi wpisuje się w plan działania szkoły. Kursy dla kadry gimnazjum sprawiają, że nauczyciele mogą wspomóc gimnazjalistów w trudnym wyborze, jakim jest planowanie dalszej ścieżki edukacyjnej. Dyrektor Tomasz Łabowicz jest przekonany, że w ten sposób może wpłynąć na różnorodność i atrakcyjność prowadzenia zajęć w placówce oraz przyczynić się do propagowania idei doradztwa zawodowego.

W ramach szkolenia „Doradztwo zawodowe – od diagnozy do ewaluacji – praktyczne wsparcie kadry szkół gimnazjalnych” każdy uczestnik otrzyma m. in. zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, pakiet publikacji KOWEZiU, możliwość noclegu z wyżywieniem. Nie mniej ważne, a może najistotniejsze, jest zyskanie inspiracji do dalszej pracy, a także okazji do wymiany doświadczeń z innymi. Informacje o warunkach uczestnictwa w szkoleniu oraz rekrutacji znaleźć można na stronie głównej projektu.

Krystian Sadowski

kwiecień 2015 r.