125 mln euro na walkę z bezrobociem młodych

Konferencje i spotkania specjalistów z zakresu edukacji, rynku pracy i funduszy europejskich zorganizował w połowie grudnia Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie, wspólnie ze swoimi filiami w trzech innych miastach regionu.

O programie

– „Gwarancje dla młodzieży” to program, który funkcjonuje w niemal wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Polsce skierowany jest do regionów, gdzie bezrobocie wśród ludzi młodych przekracza 25 proc. W tym gronie jest też lubelskie. Dlatego w nowej perspektywie unijnej mamy do wydania na walkę z bezrobociem, wśród młodych osób, 125 mln euro – mówiła Małgorzata Sokół, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Podczas spotkań zgromadzeni mogli dowiedzieć się, na jakie działania zostaną przeznaczone te pieniądze. Będą to m.in.: płatne staże, praktyki, szkolenia i kursy zawodowe, a dla najbardziej przedsiębiorczych młodych ludzi – także pożyczki na założenie własnej działalności gospodarczej.

Podczas konferencji w Lublinie, która odbyła się 18 grudnia, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy postanowili zawiązać porozumienie z innymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi, działającymi w obszarze wsparcia bądź walki z bezrobociem wśród młodych. Wśród nich znalazły się m.in. Ochotnicze Hufce Pracy, a także Wojewódzka Rada Zatrudnienia. – To program dla ludzi młodych, którzy są szczególną grupą, wymagającą nowego podejścia i mającą nowe oczekiwania – mówił podczas spotkania Marek Białach przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudniania.

WUP chce też dotrzeć ze swoimi propozycjami do organizacji studenckich i skupiających młodzież. – Największym wyzwaniem będzie dotarcie do osób w wieku 16-17 lat, które ani się nie uczą, ani nie pracują [tzw. NEETs – red.]. Ale jestem przekonana, że i to się nam uda – mówi dyrektor Małgorzata Sokół.

Ludzie Młodzi na start

To nie koniec działań, jakie na rzecz ludzi młodych, zaplanował lubelski WUP. W piątek, 12 grudnia podpisane zostało porozumienie dotyczące realizacji Programu Regionalnego „Ludzie Młodzi”, którego głównym celem ma być wsparcie i aktywizacja zawodowa mieszkańców województwa lubelskiego do 30. roku życia. Porozumienie zawarte pomiędzy WUP a dziesięcioma Powiatowymi Urzędami Pracy z Lubelszczyzny, dotyczy działań, jakie planowane są na rzecz pomocy osobom z tej grupy w 2015 roku. Zgodnie z założeniami wsparciem w ramach programu „Ludzie Młodzi” objętych ma być ponad 1000 osób.

Dominika Karp-Skomra

grudzień 2014 r.