W dniu 10.05.2023r. odbyła się planowana przez Wydział Doradztwa Edukacyjno – Zawodowego we współpracy z Wydziałem Edukacji dla Rynku Pracy konferencja online z częścią warsztatową pn.”Rozwijanie umiejętności kadr zarządzających w edukacji formalnej zgodnie z podstawowymi założeniami polityki na rzecz rozwoju umiejętności (ZSU 2030)”.
Głównym celem konferencji było:
- rozwijanie umiejętności stosowania przepisów prawa oraz tworzenia aktów wewnętrznych,
- rozwijanie umiejętności planowania, pozyskiwania i zarządzania środkami finansowymi,
- rozwijanie umiejętności planowania projektów edukacyjnych, zarządzania projektami krajowymi i zagranicznymi oraz środkami finansowymi tych projektów.
Część warsztatowa miała na celu:
- rozwijanie umiejętności doboru nowych kadr,
- pogłębienie wiedzy z zakresu zarządzania procesami podejmowania decyzji i przepływu informacji umożliwiających tworzenie uczącej się organizacji,
- rozwijanie umiejętności prowadzenia negocjacji i mediacji w celu rozwiązywania konfliktów.
W konferencji wzięło udział ponad 140 osób.
Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonała w imieniu Tomasza Madeja – p.o. Dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji Magdalena Mrozkowiak – kierownik Wydziału Edukacji dla Rynku Pracy.
Jako pierwszy zaprezentował się Maciej Lasota- Naczelnik Wydziału Zintegrowanej Strategii Umiejętności w DSKKZ MEiN, który wprowadził uczestników konferencji w zagadnienia związane ze Zintegrowaną Strategią Umiejętności ZSU 2030.
Marta Koch-Kozioł – kierownik Wydziału Doradztwa Edukacyjno Zawodowego, ekspert merytoryczny ds. konsultacji i doradztwa w projekcie dla pdn i bp, jako drugi prelegent, przeprowadziła wykład na temat „Czym jest Zintegrowana Strategia Umiejętności 2030?”.
Temat „ Jak wdrażać Zintegrowaną Strategię Umiejętności w szkole?” został poruszony przez Instytut Badań Edukacyjnych, który reprezentowała dr Dominika Walczak i dr Monika Staszewicz.
Podczas konferencji nie zabrakło również tematyki związanej z rozwijaniem umiejętności planowania oraz zarządzania projektami edukacyjnymi, którą przestawiła Agnieszka Włodarczyk – przedstawicielka Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Przed przerwą uczestnicy mogli zapoznać się także z wystąpieniem Tomasza Madeja- p.o. Dyrektora ORE na temat działań ośrodka w zakresie wspierania kadry zarządzającej w realizacji ZSU 2030.
Kolejną część warsztatową konferencji otworzyli Beata i Bolesław Kotlińscy reprezentujący firmę Strefa Potencjału na temat „ Rozwijanie umiejętności prowadzenia negocjacji i mediacji w celu rozwiązywania konfliktów”
Następne wystąpienie należało do Romana Dorczaka prof. UJ w Instytucie Spraw Publicznych, członka międzynarodowej sieci badań nad przywództwem i zarządzaniem w edukacji ENIRDELM, który zaprezentował treści dotyczące doboru nowych kadr i zarządzania procesami podejmowania decyzji.