70 lat szkoły w Supraślu

Na główne obchody 70-lecia szkoły złożyła się część oficjalna i Bal Absolwentów. Dodatkowo zorganizowano imprezy towarzyszące w Białymstoku. Pierwszą z nich był wernisaż wystawy „Z Archiwum” w Muzeum Podlaskim. W Ratuszu przy Rynku Kościuszki 10 na wystawie czynnej do 22 września br., prezentowane były prace archiwalne dwóch najstarszych specjalizacji szkoły: tkaniny artystycznej i snycerstwa. Kolejna impreza towarzysząca obchodom rocznicowym to wernisaż wystawy „Grafika/Foto” w Centrum Zamenhofa na ul. Warszawskiej 19. Wystawa prac powstałych w pracowniach fotografii i filmu oraz grafiki, będzie czynna do 26 października br. W planach jest również utworzenie jubileuszowej wystawy „70 x 70”, do udziału, w której zostali zaproszeni wszyscy absolwenci.

Historia szkoły w Supraślu sięga 1944 roku. Wtedy rozpoczęła swoją działalność w Białymstoku przy ul. Sosnowej, ale szybko przeprowadziła się do centrum miasta na ul. Kilińskiego. Nie była to jej ostatnia siedziba – od 1959 roku do dziś Liceum mieści się w pałacu Buchholtzów w Supraślu.

Profil szkoły, tak jak siedziba, zmieniał się kilkakrotnie. W 1950 roku dotychczasowe Liceum Sztuk Plastycznych zostało przemianowane na Państwowe Liceum Technik Plastycznych i jako pięcioletnia średnia szkoła zawodowa oferowała specjalizację tkactwa artystycznego. Wkrótce pojawiła się druga specjalizacja – pamiątkarstwo, funkcjonujące później pod nazwą formy użytkowe. Po drodze, w 1982 roku, nazwę szkoły zmieniono na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. W 1995 roku doszedł nowy kierunek – grafika, będąca, obok snycerstwa, częścią form użytkowych, a kilka lat temu nowa specjalizacja – fotografia z elementami filmu. Obecnie szkoła proponuje swoim uczniom takie przedmioty artystyczne, jak: rysunek i malarstwo, rzeźba, historia sztuki, podstawy fotografii i filmu, podstawy projektowania – kompozycja oraz programy graficzne. Warto przy okazji wspomnieć, że drugą w województwie szkołą kształcącą w kierunku plastycznym jest Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka w Łomży.

Więcej informacji o szkole w Supraślu można znaleźć na stronie internetowej liceum: www.liceum-plastyczne.pl

Anna Łapińska-Pękała

wrzesień 2014 r.