W dniach 17-18 kwietnia 2015 roku odbył się w Warszawie finał XXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Technikum Architektoniczno-Budowlane z Warszawy triumfowało we wszystkich kategoriach.
W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce zajął Piotr Tyc, uczeń IV klasy technikum. – To mnie naprawdę ciekawi, już w gimnazjum myślałem o tym kierunku i pod tym kątem szukałem szkoły. Nad zadaniami konstrukcyjnymi potrafię siedzieć godzinami. Duża w tym zasługa nauczycieli, którzy potrafili rozwinąć moją pasję, zaciekawić tematem – powiedział szczęśliwy laureat po rozdaniu nagród.
Tygrysi budowlanki
Jednym z nauczycieli, o których mówił zwycięzca Olimpiady, jest Włodzimierz Rodziewicz, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Architektoniczno-Budowlanym, zwany przez swoich podopiecznych „Tygrysem”, który otrzymał puchar za przygotowanie największej liczby olimpijczyków. Uczniowie zgotowali mu owacje na stojąco. W tym roku szkolnym do finału Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych zakwalifikowało się aż dziewięciu jego wychowanków.
Nic więc dziwnego, że Technikum Architektoniczno-Budowlane z Warszawy zajęło także I miejsce w klasyfikacji zespołowej. Dyrektor szkoły Joanna Pindelska przekonywała, że sukces szkoły i jej podopiecznych nie jest dziełem przypadku: – Oni nawet na przerwach się spotykają i rozwiązują te zadania. Przychodzili do szkoły nawet podczas ferii zimowych. Naprawdę ich podziwiam – mówi.
Finał zmagań
W finale XXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych uczestniczyło 82 uczniów z 45 szkół z całej Polski. Zmagania finałowe rozpoczęły się 17 kwietnia o godzinie 9.00 na Politechnice Warszawskiej. W sumie potrwały sześć godzin z przerwami. Podczas gdy uczniowie rozwiązywali zadania (np. zaprojektuj komunikację pionową w budynku wielokondygnacyjnym), ich opiekunowie, podzieleni na trzy grupy, zwiedzali najciekawsze budowy Warszawy (odwiedzili np. Hotel Europejski, gdzie trwają skomplikowane prace renowacyjne).
Wyniki ogłoszono 18 kwietnia. Gala finałowa odbywała się w Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych im. Stanisława Noakowskiego, w skład którego wchodzi zwycięskie Technikum Architektoniczno-Budowlane. Emocje były duże. Do samego końca nie było wiadomo, kto zwycięży, choć wiadomo było, że zasadnicza rywalizacja odbędzie się pomiędzy dwiema szkołami – z Warszawy i z Wodzisławia Śląskiego.
Tradycyjnie odczytywanie wyników zaczęto „od końca”, czyli od uczniów, którzy zdobyli najmniejszą liczbę punktów. Prezentując ich wyniki, wiceprzewodnicząca komitetu organizacyjnego Olimpiady Anna Jankowska powiedziała: – Wygląda na to, że umiecie się uczyć. Możecie mieć jeszcze niewielkie braki z matematyki czy fizyki, ale macie jeszcze kilka miesięcy na naukę. Możecie łączyć się w małe grupy i zastosować starą, dobrą metodę samokształcenia – przekonywała. I dodała: – Chodzi o to, byście umieli sami postawić problem, znaleźć odpowiednie materiały i samodzielnie go rozwiązać metodą prób i błędów.
They are the champions
W przerwie pomiędzy wręczaniem kolejnych nagród zaprezentowali się uczniowie szkoły gospodarza w krótkiej etiudzie teatralnej prezentującej perypetie zwykłej rodziny z ekipą budowlaną – motywem przewodnim spektaklu było powiedzenie „Będzie pan zadowolony” powtarzane przez szefa tej ekipy. Śpiewał też chór z LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego. Tuż przed ogłoszeniem pierwszych miejsc zabrzmiało „We Are the Champions”.
Zwycięzca Piotr Tyc uzyskał 75 punktów, tyle samo, co zdobywca drugiego miejsca, ubiegłoroczny zwycięzca triumfator Daniel Mazurek z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, ale o miejscu w klasyfikacji zadecydowały dodatkowe kryteria regulaminowe. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe medale ufundowane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
– Sektor budowlany wypracowuje około 7 proc. PKB. Chciałbym podziękować wszystkim za przygotowanie kadry dla tego sektora – powiedział na zakończenie Edward Szwarc, reprezentujący Polski Związek Pracodawców Budownictwa.
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych ma na celu rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania budownictwem oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności budowlanych. Mogą w niej uczestniczyć uczniowie szkól ponadgmnazjalnych. Organizatorem Olimpiady jest Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.
Magdalena Pater