Debata o przyszłości szkół zawodowych

Spotkanie w Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K.K. Baczyńskiego zorganizowali związkowcy „Solidarności” wraz z Sekcją Oświaty i Wychowania Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”. Gośćmi konferencji „Perspektywy dla szkół zawodowych”, która odbyła się 9 marca, byli m.in. Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w MEN, Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego (na zdj.), Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty oraz Lech Sprawka, były kurator oświaty, obecnie poseł. W konferencji wzięli także udział przedstawiciele sekcji oświatowej NZZS „Solidarność”, przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin, dyrektorzy szkół, doradcy zawodowi i nauczyciele.

Wiceminister Tadeusz Sławecki zwrócił uwagę m.in. na potrzebę dopasowania szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy, wsparcie dualnego systemu kształcenia oraz pomoc w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej dla uczniów. Przypomniał, że w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020 to do samorządów trafi największa pula środków na rozwój szkolnictwa zawodowego.

O tym, na co zostaną przeznaczone te pieniądze, mówił w swoim wystąpieniu wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk. Poza doposażeniem szkół, ośrodków egzaminowania i pracowni, dodatkowe środki mają trafić także do pracodawców, którzy zdecydują się utworzyć u siebie miejsce do praktycznej nauki zawodu. Na dodatkowe wynagrodzenie, w ramach unijnych funduszy, będą mogli również liczyć zajmujący się młodzieżą opiekunowie praktyk. Większy nacisk położy się m.in. na współpracę szkół zawodowych z pracodawcami i otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Po wystąpieniach zaproszonych gości, uczestnicy konferencji wzięli udział w dyskusji panelowej poświęconej szansom i zagrożeniom szkolnictwa zawodowego w regionie. Rozmawiano o potrzebie przywrócenia odpowiedniego statusu szkolnictwu zawodowemu, dopasowaniu systemu kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy czy o roli doradztwa zawodowego i wsparcia młodzieży podejmującej decyzje edukacyjne. Wnioski z dyskusji, w którą zaangażowali się przedstawiciele Rady Miasta Lublin i lokalnych władz, dyrektorzy szkół zawodowych, nauczyciele i doradcy zawodowi, zostały przekazane do Ministerstwa Edukacji.

Dominika Karp-Skomra

marzec 2015 r.