Dobre praktyki: pracodawcy wspierają szkoły

Przekonały się o tym przynajmniej trzy szkoły w regionie kształcące przyszłych pracowników branży motoryzacyjnej. W ciągu ostatnich lat otrzymały od firmy Eaton doposażenie pracowni przedmiotowych na kwotę 17 tys. dolarów.

W przypadku Zespołu Szkół Technicznych w Cieszynie była to darowizna w wysokości 5 tys. dolarów na zakup stołów warsztatowych, narzędzi ręcznych oraz sterowników PLC do pracowni mechaniczno-mechatronicznej (na zdjęciu ceremonia przekazania darowizny). Dla szkół przekazane środki oznaczają poszerzenie bazy dydaktycznej niezbędnej do podnoszenia umiejętności zawodowej uczniów, dla firmy – to też pewna forma reklamy, gdyż cały sprzęt jest oznaczony logiem Eaton Automotive Systems.

Zakład jest częścią korporacji Eaton i korzysta z możliwości dofinansowania z funduszu korporacyjnego organizacji/instytucji z którymi ona współpracuje. Grupami współpracy z firmą objęci są w sumie uczniowie siedmiu szkół technicznych z regionu. Ze wsparcia korzystają też studenci Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Program praktyk i staży

Dla uczniów i studentów firma przygotowała trzy rodzaje staży i praktyk: płatny staż, praktyki w utrzymaniu ruchu oraz praktyki bezpłatne. Co roku w Eaton dostępnych jest ok. 20 propozycji staży w różnych działach i dodatkowe miejsca podczas wakacji, np. w 2013 r. w okresie wakacyjnym na stażu były 22 osoby.

Dodatkowo, każdy ze stażystów lub praktykantów może wziąć udział w rekrutacjach odbywających się w firmie na konkretne stanowiska pracy. Firma wybiera najlepszych podczas rozmów rekrutacyjnych. W ten sposób w 2013 r. Eaton zatrudnił sześciu studentów, a w 2014 – trzech.

Pracownicy o wysokich kwalifikacjach

Celem podejmowanych działań przez firmę jest pozyskanie pracowników o wysokich kwalifikacjach, zwłaszcza na stanowiska: mechanik, elektronik, inżynier technolog/inżynier utrzymania ruchu oraz inżynier jakości. Promowanie marki Eaton wśród uczniów wiąże się z popularyzacją kierunków technicznych, zwłaszcza wśród dziewczyn, stwarza firmie możliwość budowania przyszłej bazy kandydatów do pracy oraz wyszukiwanie talentów.

Działania te – jak mówi pracodawca – mają bezpośredni związek z wartościami i filozofią Eaton. Firma osiąga doskonałość dzięki ludziom. We wszystkim co robi dąży też do bycia najlepszą, dlatego stwarza wciąż nowe kierunki współpracy ze szkołami i uczelniami wyższymi.

Elżbieta Pasierbek

luty 2015 r.