Na Dolnym Śląsku kształcą dla przemysłu

Jakie są oczekiwania pracodawców wobec szkolnictwa zawodowego? Jaki model współpracy placówek edukacyjnych z przedsiębiorcami daje najlepsze efekty? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Szkolnictwo zawodowe dla przemysłu”, która odbyła się 12 grudnia 2014 r. w Lubinie.

Organizatorami konferencji byli: Ministerstwo Gospodarki, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Miasto Lubin. Podczas konferencji wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik i prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafał Jurkowlaniec wyróżnili firmy współpracujące ze szkołami w zakresie kształcenia zawodowego. Były to: Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o., Sitech Sp. z o.o., CCC S.A., Winkelmann Sp. z o.o., Vorwerk Dichtungssysteme Polska Sp. z o.o. i KGHM S.A. Podkreślono ich szczególne osiągnięcia w promowaniu i realizacji szkolenia zawodowego, efektywną współpracę ze szkołami ponadgimnazjalnymi oraz wsparcie rzeczowe i finansowe zarówno szkół, jak i uczniów.

Nagrody odebrały również szkoły, które z powodzeniem realizują program współpracy z przemysłem. Laury zebrali również najlepsi nauczyciele i uczniowie nagrodzonych szkół. Do grona wyróżnionych szkół należą: Zespół Szkół w Chocianowie, Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy, Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Wincentego Witosa w Środzie Śląskiej, Zespół Szkół nr 1 im. Prof. Bolesława Krupińskiego w Lubinie, Zespół Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie.

Podczas konferencji rozmawiano o zmianach, jakie czekają system edukacji zawodowej, a także o wsparciu, na jakie mogą liczyć szkoły zawodowe w perspektywie unijnej 2014-2020. Firmy skupione wokół Legnickiej Strefy Ekonomicznej podzieliły się dobrymi praktykami w zakresie współpracy firm
i placówek zawodowych. W jej bezpośrednim otoczeniu znajduje się 26 szkół zawodowych i technicznych oraz 8 uczelni wyższych otwartych na współpracę z inwestorami. Klasy patronackie, współpraca przy tworzeniu nowych zawodów oraz liczne wizyty studyjne w zakładach – to tylko wybrane działania ze współpracy strefy z dolnośląskimi szkołami i uczelniami.

Podczas spotkania przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki promowali kształcenie dualne, przede wszystkim we współpracy ze specjalnymi strefami ekonomicznymi. Model, który zakłada jednoczesną naukę zawodu w szkołach i przedsiębiorstwach ma zająć stałe miejsce w polskim systemie. Ministerstwo zaproponowało w nowelizowanej ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych zapis, który obliguje spółki zarządzające strefami do prowadzenia współpracy ze szkołami i uczelniami w celu dostosowania ich oferty edukacyjnej do potrzeb pracodawców. Dodatkowo, lata 2014-2020 mają być wyjątkowe pod względem wsparcia unijnego, jakie zostanie przeznaczone na rozwój szkolnictwa zawodowego.

Pełna galeria zdjęć z konferencji jest dostępna na stronie internetowej LSSE: www.lsse.eu oraz na profilu LSSE na facebooku: www.facebook.com/legnickasez.

Krystian Sadowski

grudzień 2014 r.