Edukacja i biznes o szkolnictwie zawodowym

Takie spotkanie odbyło się 9 listopada w siedzibie Pracodawców Pomorza w Gdańsku. Celem seminarium było przybliżenie pracodawcom zmian, które nastąpiły po 2012 r. w szkolnictwie zawodowym i idei, która była podstawą modernizacji kształcenia zawodowego i ustawicznego w Polsce.

Prezes Zarządu Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki podkreślił, że istotą budowania współpracy jest zrozumienie zmian, które się dokonały w szkolnictwie. – Niejednokrotnie pracodawcy, nie znając przesłanek, a także realnych możliwości wynikających z uwarunkowań prawnych, nie włączają się w procesy edukacyjne. Spotkanie jest próbą pokazania aspektów zmian, korzyści – zaznaczył. Podkreślono, że wprowadzone zmiany dają możliwość bardzo elastycznego zarządzania kwalifikacjami pracowników. Pozwalają pracodawcom ingerować w treści programów nauczania, uczestniczyć w nauczaniu i być inicjatorami szkoleń.

Dariusz Różycki, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku, przedstawił swoje doświadczenia ze współpracy z pracodawcą i z prowadzenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Elastyczność systemu szkolnictwa zawodowego umożliwiła Polskiej Spółce Gazowniczej „zamówić” szkolenia pracowników wynikające z potrzeb rozwojowych firmy. – Dzięki włączeniu się kadry firmy w proces „przekazywania treści zawodowych”, zainwestowania przez firmę w wyposażenie, efektywność szkolenia była bardzo wysoka. 100% uczestników uzyskało potwierdzenie kwalifikacji zawodowych i to z bardzo wysokimi wynikami – podkreślił. Centrum współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy w Gdańsku.

Jednym z obszarów, w którym nastąpiły znaczące zmiany jest system potwierdzania kwalifikacji zawodowych. Aleksandra Dąbrowska, kierownik Wydziału Egzaminów Zawodowych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku przybliżyła nową formułę egzaminu potwierdzającego kompetencje zawodowego. Zwróciła uwagę na to, że zdobycie każdej kwalifikacja wymaga osobnego egzaminu. Zachęciła pracodawców do wzięcia udziału w procesie certyfikowania w roli egzaminatora, recenzenta i twórcy zadań egzaminacyjnych, a także możliwości przeprowadzania egzaminów w oparciu o bazę techniczną firmy. Podkreśliła, że szkoła i zakład pracy są uzupełniającymi się miejscami zdobywania wiedzy.

W dyskusji przewijały się tematy dotyczące możliwości refinansowania poniesionych kosztów przez pracodawców w tworzeniu miejsc egzaminacyjnych, udziału w egzaminach a także próby porównania ścieżek certyfikacyjnych w rzemiośle i szkołach, w formach kształcenia ustawicznego.

Inicjatywa wspólnych cyklicznych spotkań pracodawców i szkolnictwa zawodowego jest realizacją wizji dialogu między podmiotami tworzącymi rozwój gospodarczy. Ukierunkowanie kształcenia zawodowego na potrzeby regionalnego rynku pracy, parafrazując słowa Henry Forda, wymaga połączenia sił – na początek w celu przezwyciężania trudności, postępu mierzonego chęcią pozostania razem, a wspólna praca przyniesie oczekiwany sukces. Realizując tę maksymę organizacja Pracodawcy Pomorza, która jest najstarszą i największą (700 firm o różnym profilu) w województwie pomorskim, powołała Sekcję Edukacji i Kształcenia Zawodowego. To w ramach jej działalności poruszane są ważne tematy dotyczące obszaru życia społecznego – edukacji i gospodarczego naszego regionu.

Jolanta Śmigerska