Inauguracja „Roku Szkoły Zawodowców” w Koszalinie

Podczas konferencji w Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie omówiono plany i działania MEN związane z odbudową szkolnictwa zawodowego. Zastanawiano się nad zmianami w przepisach prawa oświatowego i możliwościami wykorzystania środków europejskich w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 w zakresie wsparcia kształcenia zawodowego i ustawicznego. Uwaga skupiła się również na wynikach egzaminów zawodowych w roku szkolnym 2013/2014 oraz działaniach Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty na rzecz promocji i rozwoju szkolnictwa zawodowego w województwie zachodniopomorskim.

Koszalin, jako miejsce tej ważnej uroczystości, został wybrany nieprzypadkowo. Przedsiębiorcy z regionu od dawna informują o kłopotach z zatrudnieniem osób właściwie przygotowanych do pracy, jednak nie pozostają w tej sprawie bezczynni. Pierwsze firmy podpisały już umowy patronackie ze szkołami na kształcenie fachowców, a konferencja inaugurująca Rok Szkoły Zawodowców dla regionu koszalińskiego była również pierwszym z cyklu planowanych spotkań dotyczących współpracy szkół zawodowych z pracodawcami. Działania te idą w parze z zamierzeniami ministerstwa, których celem jest podniesienie prestiżu kształcenia zawodowego oraz aktywne włączenie przedsiębiorstw w proces przygotowywania młodzieży do wkroczenia na rynek pracy.

W konferencji udział wzięli: Sekretarz Stanu w MEN Tadeusz Sławecki, Podsekretarz Stanu w MEN Przemysław Krzyżanowski, senator RP Piotr Zientarski, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w MEN Ewa Konikowska-Kruk, dyrektor OKE w Poznaniu Zofia Hryhorowicz, inspektor w Zachodniopomorskim Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie Wanda Włodarczyk, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie Krzysztof Stobiecki oraz dyrektorzy szkół zawodowych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu i pracodawcy z województwa zachodniopomorskiego. Gospodarzami uroczystości byli: Zachodniopomorski Kurator Oświaty Maria Borecka oraz Prezydent Miasta Koszalin Piotr Jedliński.

Anna Kajtowska-Ślęzak

październik 2014 r.