W Kielcach powstanie nowe centrum kształcenia

To najbardziej oczekiwana inwestycja oświatowa w regionie. Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego będzie działać w Kieleckim Parku Technologicznym.

Kielce są jednym z niewielu miast wojewódzkich, w którym nie ma takiego centrum. Stan warsztatów szkolnych w kieleckich szkołach zawodowych pozostawia wiele do życzenia. Dlatego tak potrzebne jest nowoczesne Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Znaleziono dla niego miejsce w Kieleckim Parku Technologicznym. – Jesteśmy na etapie wykonania projektu budowlano–wykonawczego, wraz z częścią kosztorysową. Podpisaliśmy umowę z wykonawcą, firmą projektową z Poznania. Zgodnie z tą umową do czerwca 2015 roku powinniśmy odebrać kompleksową dokumentację. Na jej podstawie rozpiszemy przetarg na wykonawstwo – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego. Na potrzeby centrum powstanie nowy kompleks budynków przy ulicy Olszewskiego, na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego.

Do powstającego centrum przeniesie się kielecki Zespół Szkół Informatycznych [obecnie mieści się przy ulicy Hauke–Bosaka – red.]. Powstanie też zaplecze sportowe, potrzebne dla tej szkoły. Z nowym „Informatykiem” wiążą się duże nadzieje. – Stawiamy na szkołę informatyczną i liczymy, że powstanie elitarny college informatyczny, do którego będą przyjeżdżały dzieci spoza województwa świętokrzyskiego. Nie chodzi tu tylko o infrastrukturę, która stworzymy dla tej szkoły, ale o nowatorski program nauczania, mocno zakorzeniony w praktyce zawodowej, współtworzony przez firmy działające na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego – tłumaczy Szymon Mazurkiewicz. W centrum odbywać się będzie także kształcenie ustawiczne, czyli zajęcia i kursy dla osób, które chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

Zaplanowano 16 laboratoriów i pracowni dydaktycznych. Wśród nich pracownia maszyn sterowanych numerycznie, pracownia automatyki i mechatroniki. Do tego laboratorium projektowania przemysłowego fashion design, laboratorium nowych technologii i energii odnawialnej. Znajdzie się także miejsce dla części gastronomicznej, z której korzystać będą praktykanci. Ma to być przestrzeń przyjazna i otwarta na strefę relaksu, której często brakuje w polskich szkołach. Będzie też basen.

Za część merytoryczną powstającego centrum będą odpowiadali fachowcy z Chemnitz. – Byliśmy w tym mieście, doskonale prosperuje tam Centrum Kształcenia Praktycznego. Chcemy skorzystać z ich doświadczenia – mówi Szymon Mazurkiewicz. Nowa instytucja zacznie działać już w najbliższych tygodniach. Trwają przygotowania do budowy, która ruszy prawdopodobnie jesienią 2015 roku. Otwarcie centrum powinno nastąpić w połowie 2016 roku.

Piotr Burda

styczeń 2015 r.