Kolejny Klaster Edukacyjny na Dolnym Śląsku

„Mądrzej. Czyli jak uczyć i szkolić dla gospodarki” – takie hasło przyświecało konferencji, która 9 lutego 2015 r. ściągnęła do Bolesławca wielu znamienitych gości, wśród nich Minister Edukacji Narodowej Joannę Kluzik-Rostkowską. Podczas spotkania powstał nowy klaster łączący pracodawców, szkoły oraz urzędy.

Wydarzenie było okazją do podpisania listu intencyjnego dotyczącego Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU” dotyczącego współpracy firm zrzeszonych w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej “INVEST-PARK” ze szkołami zawodowymi i technicznymi z Dolnego Śląska, Starostwami Powiatowymi z Dolnego Śląska, Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą, Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz Kuratorem Oświaty we Wrocławiu. Głównym zadaniem Klastra Edukacyjnego jest dostosowanie kształcenia do potrzeb przedsiębiorców, promocja szkolnictwa zawodowego, prognozowanie zapotrzebowania na pracowników w danej dziedzinie oraz zwiększenie dostępności praktyk i staży.

Na konferencji zjawiło się wielu znakomitych gości, z Minister Edukacji Narodowej Joanną Kluzik-Rostkowską oraz Wiceminister Gospodarki Iloną Antoniszyn-Klik na czele. Salę kinową Bolesławieckiego Ośrodka Kultury odwiedzili też przedstawiciele władz samorządowych – w tym Marszałek Dolnośląski Cezary Przybylski, Prezydent Bolesławca Piotr Roman i Starosta Dariusz Kwaśniewski, a także reprezentanci organów edukacyjnych, przedstawiciele dolnośląskich stref ekonomicznych oraz młodzież i nauczyciele. Mówili o perspektywach nowego programowania unijnego oraz o potrzebie współpracy pomiędzy przemysłem a edukacją. Wszyscy podkreślali jak ważne jest kształcenie na potrzeby rynku pracy, współpracy przy organizacji staży zawodowych dla uczniów oraz szkolnictwo zawodowe dla rozwoju gospodarki.

Podczas spotkania zaprezentowano przykłady dobrych praktyk ze współpracy firm działających w specjalnych strefach ekonomicznych na Dolnym Śląsku. Barbara Kaśnikowska – Prezes WSSE „INVEST-PARK”, Iwona Krawczyk – Prezes Kamiennogórskiej SSE Małej Przedsiębiorczości oraz Rafał Jurkowlaniec – Prezes Legnickiej SSE przedstawili swoje doświadczenia współpracy pomiędzy firmami a szkolnictwem. Wyrazili chęć jeszcze większego zaangażowania w kształcenie zawodowe dolnośląskiej młodzieży.

W Bolesławcu wyróżniono też przedsiębiorców, szkoły zawodowe, uczniów i nauczycieli. Przedsiębiorcy oraz dyrektorzy szkół otrzymali statuetki przekazane przez Ministerstwo Gospodarki. Nauczycieli oraz uczniów nagrodziły również finansowo trzy specjalne strefy ekonomiczne: kamiennogórska, legnicka oraz wałbrzyska.

Podczas konferencji zaproszeni goście mogli zobaczyć projekty wykonane przez dolnośląskich uczniów. Wśród nich znajdowały się min. drukarka 3D, układy robotów oraz modele linii produkcyjnych. Uczniowie chętnie odpowiadali na zadawane pytania jednocześnie udowadniając swoją wiedzę i umiejętności.
Relacja z konferencji dostępna jest tutaj.

Krystian Sadowski

luty 2015 r.