W dniu 25 października 2022 r. odbyła się planowana przez Wydział Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego konferencja online „Cyfrowe doradztwo zawodowe – wykorzystanie TI w pracy doradcy zawodowego”. Głównym celem wydarzenia było zapoznanie uczestników z zasadami prowadzenia procesu doradczego na odległość oraz z narzędziami TI wykorzystywanymi w pracy doradczej. W konferencji wzięło udział ponad 130 osób.
Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonał Tomasz Madej – p.o. Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji, który wprowadził uczestników w tematykę konferencji, przedstawiając treści dotyczące wykorzystania Zintegrowanej Platform Edukacyjnej i e-materiałów ORE w doradztwie zawodowym.
Jako pierwsi zaprezentowali się Marta Lewandowska, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz dr inż. Jerzy Greblicki z Instytutu Badań Edukacyjnych. Tematem ich wystąpienia było Praktyczne wykorzystanie założeń programu Laboratoria Przyszłości w doradztwie zawodowym i profilowaniu kandydatów. Prelegenci dokonali charakterystyki Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, podkreślając, jak ważne jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w nowoczesny sprzęt, który będzie uatrakcyjniał zajęcia szkolne i ułatwiał rozwój kompetencji przyszłości wśród uczniów. Zostały przez nich omówione także założenia projektu Edukacja.gov – cyfrowej bramy do edukacji.
Kolejne wystąpienie należało do Anny Skrzydłowskiej, doradcy zawodowego z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaworznie. Przedstawiła ona treści dotyczące Narzędzi wspomagających pracę (nie tylko zdalną) doradcy zawodowego, w tym w szczególności treści dotyczące zasadności wykorzystania narzędzi takich jak: LearningApps, Genially, Prezi czy Wakelet w procesie doradzania.
Przed przerwą uczestnicy mogli zapoznać się z funkcjonalnościami narzędzia cyfrowego, jakim jest Slido, które omówił dr Piotr Janulek, wykładowca akademicki Śląskiej Akademii Nauki i Rozwoju.
Kolejną część konferencji otworzyła dr Monika Mazur-Mitrowska, przedstawiciel Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Głównym tematem jej wystąpienia było przybliżenie Cyfrowych technik pracy z uczniami podczas zajęć z doradztwa zawodowego. Tym jednak, co najbardziej przykuło uwagę uczestników podczas tej prezentacji, to były przykłady zastosowania tych technik w doradztwie zawodowym.
Podczas konferencji nie zabrakło również zagadnień poświęconych ocenie działań z doradztwa zawodowego, w tym zagadnień poświęconych obszarowi mierzenia jakości, skuteczności i profesjonalizmu kształcenia online. Refleksją w tym zakresie podzielił się Maciej Jonek, psycholog, nauczyciel, wykładowca akademicki Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Na zakończenie wydarzenia uczestnicy mogli zapoznać się z dwoma ogólnodostępnymi, bezpłatnymi aplikacjami wspomagającymi pracę doradcy zawodowego. Aplikacja Moja Praca została zaprezentowana przez Martę Kuczynko, koordynatora zespołu redakcyjno-promocyjnego Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia „Zielona Linia”, zaś aplikacja Kompas szkolnictwa branżowego przez dr Joannę Rabiega-Wiśniewską, eksperta edukacji medialnej i wykorzystywania technologii w edukacji z Instytutu Badań Edukacyjnych.
O tym, że konferencja spełniła oczekiwania uczestników świadczą informacje zwrotne uzyskane od nich na czacie na koniec wydarzenia:
„Bardzo dziękuję za spotkanie tak prowadzącym jak i uczestnikom spotkania”
„Bardzo pomocna konferencja, którą wykorzystam w pracy jako nauczyciel z doradztwa zawodowego. Dziękuję za możliwość udziału”
„Dziękuję za całość Konferencji, gratuluję Organizatorom i Prelegentom. Do miłego zobaczenia”
„Uwielbiam szkolenia/konferencje ORE”
„Dziękuję za wartościowy i dobrze spędzony czas”
„Bardzo wartościowa konferencja. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam. Czekam na kolejne spotkanie”
W imieniu Wydziału Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego Ośrodka Rozwoju Edukacji dziękujemy wszystkim za udział w tym innowacyjnym przedsięwzięciu.