Lubelskie szkoły w czołówce krajowego rankingu

Od wielu lat zajmujemy czołowe miejsca wśród techników w Polsce. To zasługa ciężkiej pracy uczniów i nauczycieli, dobrej atmosfery w szkole. Nie ma dla nas większego znaczenia, czy jest to miejsce czwarte, pierwsze czy trzecie. W dalszym ciągu ciężko pracujemy nad tym, by nasi absolwenci odnieśli zawodowy sukces – mówi Elżbieta Hanc, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych, w skład którego wchodzi najlepsze lubelskie technikum. W tym roku placówka, która kształci techników elektroników i teleinformatyków, zajęła czwarta lokatę w kraju (na 299 szkół).

O ogromnym sukcesie w tegorocznym rankingu może również mówić Technikum Terenów Zieleni w Państwowych Szkołach Budownictwa i Geodezji w Lublinie. Szkoła, która kształci przyszłych techników architektury krajobrazu, zajęła pierwsze miejsce w Rankingu Egzaminów Zawodowych.

W Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych miesięcznika „Perspektywy” szkoły zawodowe oceniane są dopiero po raz piąty. Lubelskie technika wypadają w nim bardzo dobrze. Pierwsze lokowane są wyżej niż najlepsze licea (trzeba pamiętać jednak, że tych ostatnich w rankingu jest zdecydowanie więcej niż szkół zawodowych, bo ponad 2 tysiące placówek).

Ranking miesięcznika „Perspektywy” to od lat jedna z najbardziej prestiżowych klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych. Wielu absolwentów gimnazjów, wybierając przyszłą szkołę, zwraca uwagę na wyniki, jakie ta osiąga w zestawieniu. – Również i nasza szkoła tego doświadcza, jednak rodzice i gimnazjaliści powinni pamiętać, że najważniejsze są predyspozycje, a nie miejsce w rankingu – mówi Elżbieta Hanc i dodaje: – Technikum to trudna szkoła i nie należy przeceniać roli miejsca, jakie osiąga w rankingu. Wysoka lokata bez wątpienia nas cieszy, ale na etapie gimnazjum i wyboru przyszłej drogi kształcenia uczniowie nie mogą zapominać o swoich predyspozycjach, bo bez nich w takiej szkole zwyczajnie sobie nie poradzą. To są pojedyncze przypadki, jednak zawsze rodziców i uczniów uczulamy, by wybierając szkołę, mniejszą wagę przykładali do miejsca placówki w rankingu, większą do predyspozycji i oczekiwań dotyczących przyszłej kariery zawodowej. Tutaj bardzo ważne jest, by na etapie gimnazjum, uczeń aktywnie uczestniczył w zajęciach z doradztwa zawodowego i mógł ocenić, czy posiada odpowiednie predyspozycje.

Wysokie lokaty w rankingu szkół zawodowych zajęły też inne lubelskie technika, m.in.: Technikum Chemiczne w ZSCHiPS im. F. Kleeberga w Lublinie znalazło się na 14. miejscu w Polsce, Technikum Terenów Zieleni w PSBiG zajęło 38. miejsce, Technikum Budowlano-Geodezyjne w PSBiG uplasowało się na 46. pozycji. Serdecznie gratulujemy!

Dominika Karp-Skomra

luty 2015 r.