O swoich planach, dotyczących budowy największego we wschodniej Polsce kompleksu biurowo-mieszkaniowego, poinformował w połowie stycznia inwestor – Grupa Centrum Zana. To doskonała wiadomość dla tej części Polski i dla samego Lublina, który dzięki inwestycji ma szansę stać się bardziej atrakcyjny dla inwestorów i konkurencyjny w stosunku do takich miast, jak Łódź, Katowice czy Bydgoszcz.
– Ta inwestycja wzmacnia potencjał Lublina na drodze do stania się zapleczem biznesowym Polski wschodniej. Zgodnie ze średnim przelicznikiem, na 1 tys. m kw. pracuje ok. 100 osób, co oznacza, że na terenie nowego kompleksu na Helenowie do 2020 r. zatrudnienie może znaleźć 8-10 tysięcy osób. Takie, nowoczesne powierzchnie biurowe dają możliwość rozwoju już istniejących przedsiębiorstw, a z uwagi na atrakcyjne ceny najmu przyciągają także nowe firmy, w tym zagraniczne. Dokładamy starań, aby takich inwestycji było w naszym mieście coraz więcej – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Lublin ośrodkiem BPO?
Obecnie w Lublinie dostępnych jest ok. 150 m kw. powierzchni biurowo-usługowej. Budowa nowego kompleksu, która ma ruszyć już w marcu 2015 r., oznacza dodatkowe 80 tys. m kw. To doskonała okazja i szansa rozwoju dla wielu firm z sektora BPO (np. outsourcingowych, finansowo-księgowych czy IT). – Jedynie duże, bardzo dobrze skomunikowane kompleksy są w stanie spełnić oczekiwania, co do ceny najmu i standardu technicznego, firm z rozrastającego się sektora BPO. Aktualnie w Lublinie jest duży popyt na powierzchnie biurowe o wysokim standardzie technicznym, które gwarantują takim firmom możliwości wieloletniego rozwoju powierzchniowego w ramach jednego kompleksu. Za sprawą naszej inwestycji, dostępności wykształconej kadry i konkurencyjnych kosztów pracy, Lublin ma szansę wzmocnić swoją pozycję ośrodka usług dla biznesu – mówi Grzegorz Turski, wiceprezes Centrum Zana Holding, spółki, która wybuduje kompleks.
Praca na budowie
Budowa kompleksu z 11 biurowcami i czterema budynkami mieszkalnymi ma potrwać 7 lat. Według szacunków inwestora trwające w tym czasie prace budowlane oznaczają stałą pracę nawet dla 300-400 fachowców. Tak duża budowa to również doskonała wiadomość dla wielu lokalnych pracodawców – przy realizacji tej inwestycji Centrum Zana zamierza współpracować ze swoimi stałymi podwykonawcami – będzie to niemal 30 firm z Lublina i regionu.
Dominika Karp-Skomra
grudzień 2014 r.