Numer 1 Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery

Spośród kilkuset przedsięwzięć edukacyjnych zorganizowanych w Polsce w ramach 6. Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery przebiegającego w 2014 r. pod hasłem „Jak się zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?”, Jastrzębskie Drogowskazy Kariery oceniono najwyżej.

Podczas Jastrzębskich Drogowskazów Kariery można było uczestniczyć w prelekcjach, spotkaniach informacyjnych, zajęciach dla uczniów niepełnosprawnych, warsztatach – w tym warsztatach komputerowych, kiermaszach ofert pracy, praktycznych prezentacjach zawodów, konsultacjach, konkursach czy sondażu diagnostycznym. Uwagę uczestników zwracały zwłaszcza pokazy mody stylizacji i makijażu, gry uliczne oraz Święto Chleba.

Celem nagrodzonego przedsięwzięcia było kształtowanie świadomych i proaktywnych postaw wobec własnej kariery zawodowej wśród mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Adresatami działań były osoby w różnorodnych grupach wiekowych: od przedszkolaków, uczniów na poszczególnych poziomach i typach kształcenia, w tym uczniów niepełnosprawnych po studentów trzeciego wieku. W przedsięwzięciu wzięły udział osoby o różnym statusie zawodowym: uczący się, pracujący, pracodawcy oraz osoby bezrobotne.

Jastrzębskie Drogowskazy Kariery ukonstytuowano w październiku 2010 r. w formie porozumienia zrzeszającego lokalne instytucje świadczące usługi w zakresie poradnictwa oraz doradztwa zawodowego, które należą do instytucji pożytku publicznego, a także podlegają resortom pracy i edukacji. Porozumienie na rzecz współpracy i rozwoju usług doradczych w Jastrzębiu-Zdroju podpisały m.in.: Urząd Miasta, Powiatowy Urząd Pracy, Szkolny Ośrodek Karier przy Zespole Szkół nr 2, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Młodzieżowe Biuro Pracy Ochotniczych Hufców Pracy, Fundacja Jastrzębski Inkubator Przedsiębiorczości. Aktualnie porozumienie zrzesza 11 instytucji, których misją jest popularyzowanie w środowisku lokalnym poradnictwa zawodowego oraz idei świadomego planowania kariery edukacyjnej i zawodowej.

Elżbieta Pasierbek

marzec 2015 r.