O europejskim szkolnictwie zawodowym w Lublinie

Konferencję pt. „Skills Alliance Energy” zorganizowało 12 września Stowarzyszenie Hanse Parlament z Hamburga. Organizacja zrzesza izby rzemieślnicze i gospodarcze z krajów nadbałtyckich. Seminarium w Lublinie odbyło się z inicjatywy Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, przy współpracy z lubelskim Kuratorium Oświaty. Na zlecenie Komisji Europejskiej wszystkie te organizacje zaangażowane są w projekt pilotażowy związany z kształceniem zawodowym kadr na potrzeby branż związanych z oszczędnością energii, m.in. budownictwa energooszczędnego.

Kwalifikacje i kompetencje pracowników, niezbędne w firmach z branży energetycznej i budownictwa energooszczędnego przedstawił uczestnikom konferencji Zbigniew Kmicic z organizacji Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej i prezes firmy Poleksbud Trade. Uczestnicy sympozjum dyskutowali również nad kondycją szkolnictwa zawodowego w Polsce i w Niemczech, rozwojem budownictwa energooszczędnego w Polsce i na świecie. Praktycznym wymiarem spotkania było przyjęcie przez zgromadzonych w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim rezolucji „Skills Alliance Energy dla Regionu Morza Bałtyckiego i Polski”.

W międzynarodowej konferencji uczestniczyli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki, poseł do Parlamentu Europejskiego i były marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman, wicewojewoda lubelski Marian Starownik czy prezydent Hanse Parlament z Hamburga Jurgen Hogeforster. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele samorządu województwa oraz kuratorzy oświaty z całego kraju.

Dominika Karp-Skomra

wrzesień 2014 r.