Ogólnopolski Tydzień Kariery na Warmii i Mazurach

Świat edukacji wstrzymał oddech od 20 do 26 października. Celem przedsięwzięcia było zwrócenie szczególnej uwagi młodzieży i osób dorosłych na źródła informacji dotyczących rynku pracy. Ważne jest też uświadamianie ludziom ich zasobów, umiejętności i sprawności, które mogą wpłynąć na powodzenie w zdobyciu zatrudnienia i dalszej karierze zawodowej. Z inicjatywy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie do akcji włączono wszystkie wydarzenia, jakie w dniach 15-24 października 2014 r. realizowane są w ramach Dni informacyjnych na Warmii i Mazurach pn. “Nowe formy wsparcia młodych i przedsiębiorców”.

Z myślą o Tygodniu Kariery szkoły i inne placówki oświatowe przeprowadziły konkursy o tematyce związanej z wyborem zawodu i rynkiem pracy. Ich tytuły wiele mówią: „Zawód z Przyszłością” (powiat olsztyński), „Rynek pracy” (powiat działdowski), „Kim będę” oraz „Moja kariera – moja przyszłość” (powiat bartoszycki), „Młody przedsiębiorca, czyli kto…” (powiat ełcki), „Mój przyszły zawód” (powiat lidzbarski), „Moja pasja – kluczem do sukcesów (powiat nowomiejski).

Równolegle odbywały się spotkania młodzieży szkolnej z przedstawicielami Powiatowych Urzędów Pracy. spotkań uczniów zainteresowały wiadomości o sytuacji na lokalnym rynku pracy i informacje o formach pomocy dla absolwentów szkół. Takie spotkania miały miejsce prawie w każdym powiecie. Trudno mówić o zaprzyjaźnianiu się z rynkiem pracy bez udziału pracodawców, dlatego ważnym punktem obchodów Tygodnia Kariery były spotkania z pracodawcami i warsztaty, prelekcje, wycieczki.

Ilość przedsięwzięć propagujących poradnictwo i doradztwo zawodowe na Warmii i Mazurach stawia to województwo bardzo wysoko na tle innych regionów Polski. Co więcej – nie są to działania incydentalne, ale mają swoje stałe miejsce w cyklicznych wydarzeniach organizowanych w całym województwie.

Danuta Oleksiak

październik 2014 r.