Powiatowa Konferencja „Praca dla wszystkich – ideał czy możliwości?”

W majowe przedpołudnie przedstawiciele instytucji rynku pracy, augustowscy pracodawcy oraz nauczyciele rozmawiali na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

Konferencja „Praca dla wszystkich – ideał czy możliwości?” została objęta honorowym patronatem przez Starostę Augustowskiego. Zebranych w jego imieniu powitała Wicestarosta Katarzyna Beata Sturgulewska. Bożenna Kondracka Kierownik Wydziału Oświaty podkreśliła wagę konferencji dla losów osób niepełnosprawnych.

Alicja Ryżyńska – Galicz, pracownik Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przedstawiła uprawnienia osób z niepełnosprawnościami, wsparcie jakie PFRON oferuje pracodawcom, a także osobom  niepełnosprawnym  zakładających własną działalność gospodarczą. Przekazywane przez nią informacje bardzo interesowały obecnych na sali pracodawców. Podczas rozmów wyjaśniono wiele wątpliwości i wskazano występujące trudności. Lidia Hańczuk, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie przedstawiła kolejne źródło dofinansowania. Irena Zalewska, przedstawicielka Państwowej Inspekcji Pracy przedstawiła zakres kontroli z jakimi mogą spotkać się pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnościami. O wspieraniu zatrudniania mówiły także pracownice Centrum Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. Angelika Maciuś przedstawiła specyfikę pracy Fundacji, sposoby pomagania w znalezieniu i utrzymaniu pracy przez osoby niepełnosprawne. Magdalena Bobrowska przybliżyła uczestnikom konferencji temat zatrudnienia wspieranego oraz rolę trenera pracy.

Dobre praktyki stosowane w krajach zachodnich przybliżył Andrzej Staszczyk, konsultant Centrum Edukacji Nauczycieli ds. kształcenia zawodowego.
Przykładem dobrych praktyk na augustowskim rynku pracy podzielił się Andrzej Zarzecki, Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie, który od 10 lat zatrudnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Zwrócił uwagę na ogromną motywację do pracy swoich niepełnosprawnych pracowników, ich zaangażowanie, cierpliwość i dokładność. Zachęcił do wyzbycia się nieufności i podkreślił korzyści płynące do pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych pracowników.
Dobre doświadczenia w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przytoczył także Marian Dyczewski, wieloletni pracodawca osób niepełnosprawnych.

Uczestnicy konferencji mogli obejrzeć także film przedstawiający umiejętności kształtowane wśród uczniów w poszczególnych pracowniach Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Augustowie oraz ciekawe prace wykonane przez uczniów.

Konferencję podsumował Roman Krzyżopolski, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie, który wraz z nauczycielami i uczniamu zorganizował spotkanie. Na zakończenie życzył wszystkim, żeby konferencja przyniosła wymierne efekty w postaci zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

Zainteresowanych zapraszamy na stronę Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie.