Profesjonalne doradztwo zawodowe w planowaniu kariery

W województwie podkarpackim funkcjonuje pięć Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej: w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Stalowej Woli i Tarnobrzegu. Placówki te działają w ramach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Świadczą specjalistyczne usługi w zakresie planowania kariery zawodowej na rzecz bezrobotnych i poszukujących pracy. To ogólnie, a w szczególe?

Warto zwrócić się do nich z prośbą o wsparcie, gdy potrzebujemy:
• pomocy w podejmowaniu decyzji zawodowych,
• skorzystać z informacji o zawodach, rynku pracy, a także możliwościach zdobywania i podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
• pomocy w aktywnym poruszaniu się po rynku pracy,
• informacji o programach rynku pracy, które ułatwiają zatrudnienie,
• pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy.

Zaglądający do Centrum mają do dyspozycji następujące materiały informacyjne:
• wzory życiorysów (CV), podań, listów motywacyjnych;
• oferty pracy dostępne w Internecie (możliwość bezpłatnego korzystania z internetu w celu poszukiwania zatrudnienia);
• oferty pracy dostępne w codziennej prasie lokalnej;
• poradniki dotyczące sposobów aktywnego poszukiwania pracy;
• informatory o szkołach w województwie podkarpackim;
• książkowe informatory ogólnopolskie.
• informator o kursach, szkoleniach i jednostkach szkoleniowych województwa podkarpackiego.

Korzystający z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej mogą zapytać o komputerową bazę danych o zawodach i możliwościach kształcenia. W zasobach placówki znajdują się również opisy ponad 2000 zawodów i specjalności zawierające ich ogólną charakterystykę i wymagania stawiane kandydatom. Warto zobaczyć filmy o zawodach i z zakresu podstawowych technik psychologicznych, wspomagających przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Można również skorzystać ze specjalistycznych programów komputerowych zawierających testy psychologiczne, dotyczące predyspozycji zawodowych i kształtowania kariery.
Co ważne, Centra świadczą jednakowe usługi i dysponują podobnym zasobem informacji, tak więc każda osoba zainteresowana skorzystaniem z pomocy świadczonej przez CIiPKZ, może zwrócić się do najbliżej położonej – dla swego miejsca zamieszkania – placówki:

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej
w Krośnie