Rok szkolny 2016/2017 – jakie zmiany czekają uczniów i nauczycieli?

Nowy rok szkolny rozpoczął się od reformy w systemie oświaty. Zmiany dotyczą m.in.:  obowiązku szkolnego, likwidacji sprawdzianu dla szóstoklasistów i tzw. godzin karcianych.

Obowiązkiem szkolnym objęte będą dzieci od 7. roku życia. Natomiast dziecko sześcioletnie ma obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. Zatem do klasy pierwszej może pójść zarówno sześciolatek, jak i siedmiolatek. Dziecko 6-letnie na wniosek rodziców będzie przyjęte do klasy pierwszej pod warunkiem, że korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej lub posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej (w przypadku niekorzystania przez dziecko z wychowania przedszkolnego).

Uczniowie obecnie rozpoczynający naukę w gimnazjach będą ich ostatnim rocznikiem. Szkoły te znikną, gdy tegoroczni pierwszoklasiści ukończą swoją trzyletnią naukę. Już niebawem powróci 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum, 5-letnie technikum oraz dwustopniowa szkoła branżowa. Zmiana ta dotyczyć będzie już tegorocznych sześcioklasistów. W roku szkolnym 2016/2017 pójdą oni nowym tokiem nauczania – zamiast do I gimnazjum pójdą do VII klasy. Ponadto nie będą oni musieli zdawać ogólnopolskiego egzaminu kończącego ich edukację na poziomie podstawowym.

Nowe zmiany obejmą też maturzystów. Wszyscy ci, którzy będą mieli zastrzeżenia do wyników swojego egzaminu, będą mogli się odwołać. Dodatkowo będą też mogli sfotografować już sprawdzoną pracę.

Od 1 września uczniowie będą mieli możliwość kształcenia się w czterech nowych zawodach: technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik automatyk, mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej oraz szkutnik.

W tym roku szkolnym zostaną zlikwidowane tzw. godziny karciane. W przypadku nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów są to dwie godziny w tygodniu, a w przypadku nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych – jedna godzina, którą poświęcali na zajęcia pozalekcyjne. Po zmianach będą oni nadal prowadzić nieodpłatnie zajęcia pozalekcyjne, ale zgodnie z ustaleniami podjętymi przez dyrektora szkoły.

Zmiany przygotowane przez Ministerstwo dotyczą też kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. W nowym roku szkolnym zwiększone będą  wymogi kwalifikacyjne stawiane nauczycielom gimnazjów, zasadniczych szkół zawodowych (uczących przedmiotów ogólnokształcących), placówek wychowania pozaszkolnego, burs, młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapii, którzy  będą musieli legitymować się dyplomem magistra.

Więcej informacji znajdziecie na stronie MEN.