Ruszyła akcja „Wyklikaj szkołę zawodową”

Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło właśnie mapę szkół zawodowych. Gimnazjalista może na niej sprawdzić szkoły w wybranych powiatach – w Polsce czeka na niego z ofertą prawie 1700 zasadniczych szkół zawodowych i 1000 techników.

Mapa szkół zawodowych to źródło różnych informacji. – Stworzyliśmy ją po to, by przede wszystkim gimnazjaliści i ich rodzice mieli szansę poznać ofertę szkół zawodowych działających w ich okolicy. Być może skłoni ich ona do rozważenia wyboru zawodowej ścieżki edukacji – mówi Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Na portalu przede wszystkim można znaleźć ofertę techników i zasadniczych szkół zawodowych z terenu całego kraju. Na Mapie nie umieszczono szkół policealnych, ponieważ portal przeznaczony jest dla gimnazjalistów, a tego rodzaju placówki uczniowie nie mogą wybrać bezpośrednio po ukończeniu gimnazjum. Mapie towarzyszą za to informacje o zawodach, miejscach praktyk u pracodawców czy wynikach egzaminów osiąganych przez uczniów tych szkół.

Ministerstwo instruuje: – Aby znaleźć informacje o szkołach w wybranym powiecie, należy: kliknąć na właściwe województwo, po ukazaniu się listy powiatów należy wybrać powiat, a w nim wybraną szkołę. Pod listą powiatów w każdym województwie znajduje się link do informacji o proponowanych przez pracodawców miejscach realizacji kształcenia praktycznego. Obecnie w Polsce kształcenie odbywa się w 194 zawodach, w których wyodrębniono 255 kwalifikacji. Mamy 1957 techników i 1684 zasadnicze szkoły zawodowe dla młodzieży.

Nie jest to ostateczny kształt strony. Minister Edukacji deklaruje, że mapa szkół zawodowych będzie się stale rozwijać, uzupełniana o nowe informacje, m.in. o miejsca organizowanych przez pracodawców praktyk zawodowych. Uruchomienie mapy to jeden z elementów trwającego Roku Szkoły Zawodowców. Jego celem jest nie tyko pokazanie młodzieży oferty techników i szkół zawodowych, ale też m.in. promocja szkolnictwa zawodowego, współpraca z pracodawcami, a także wsparcie doradztwa zawodowego.