Na salonach… mówi się o maturze

Tegoroczna edycja Śląskiego Salonu Maturzystów zgromadziła w sumie 24 uczelnie i setki uczestników, wśród których najczęściej pojawiało się pytanie: jak w 2015 r. będzie wyglądać egzamin maturalny?

VIII Śląski Salon Maturzystów odbył się 25—26 września na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Politechnice Śląskiej w Gliwicach. W ceremonii otwarcia Śląskiego Salonu Maturzystów uczestniczyli m.in. przedstawiciele środowiska oświatowego i akademickiego: Anna Urbańczyk z Kuratorium Oświaty w Katowicach, profesor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek – prorektor ds. kształcenia i studentów, profesor Jerzy Wojnar – prodziekan Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Roman Dziedzic dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie oraz koordynator Salonu Maturzystów Pan Andrzej Wyszyński. W swoim wystąpieniu profesor Ryszard Koziołek podkreślił, że osoby z wyższym wykształceniem lepiej odnajdują się na rynku pracy, w mniejszym stopniu są zagrożone bezrobociem.

Wykład inauguracyjny pt. ,,Egzamin maturalny w 2015 roku – zasady, przepisy, procedury”, wygłoszony przez Romana Dziedzica dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie: wprowadził uczniów, nauczycieli oraz doradców zawodowych w problematykę dotychczasowej i nowej formuły egzaminu maturalnego. Na bardziej szczegółowe pytania odpowiadali eksperci OKE uczestnicząc w sumie w ponad dwudziestu spotkaniach. Jak dobrze zdać maturę? Jak się do egzaminu właściwie przygotować? Te pytania słyszeli najczęściej…

Indywidualne rozmowy oraz liczne prezentacje, umożliwiły zapoznanie się z ofertą dotychczasowych i nowych kierunków kształcenia, a także z przebiegiem procesu rekrutacyjnego na wybranych uczelniach krajowych i zagranicznych. Dodatkową atrakcją była możliwość odbioru „Informatorów Maturzystów 2015″. Tegoroczny Salon Maturzystów spotkał się ze sporym zainteresowaniem uczniów liceów ogólnokształcących i techników nie tylko z aglomeracji katowickiej, ale z całego województwa śląskiego.

Elżbieta Pasierbek

październik 2014 r.