Staże i szkolenia dla pracowników sektora oświaty

Bezpieczeństwo i ochrona granic, edukacja wczesnoszkolna, opieka nad osobą starszą lub dziećmi z autyzmem, coaching, księgowość, grafika komputerowa – to tylko kilka przykładów szkoleń, kursów i studiów podyplomowych, z których korzystają lub skorzystali do tej pory, uczestnicy projektu „Outplacement dla oświaty”. Projekt, który od roku realizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w partnerstwie z pięcioma powiatowymi urzędami pracy z regionu, objął swoim wsparciem już ponad 420 uczestników.

Do kogo skierowana jest pomoc?

Działania w ramach projektu „Outplacement dla oświaty” prowadzone będą do końca września br. – w związku z tym wciąż prowadzona jest rekrutacja na staże zawodowe, kursy i szkolenia. Rekrutacja na nie obejmuje wszystkich pracowników sektora oświaty, którzy – w wyniku sytuacji w branży – są zagrożeni zwolnieniem, przewidziani do zwolnienia lub straciły pracę po 31 grudnia 2012 r. Uczestnikami projektu mogą być więc osoby bezrobotne, a także te zatrudnione na czas określony, umowę na zastępstwo czy będące w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę.

Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie kieruje wsparcie do pracowników sektora oświaty, którzy spełniają powyższe kryteria. Ogromną zaletą „Ouplacementu dla oświaty” jest indywidualne podejście do uczestników. Pozwala to na skuteczny dobór form wsparcia. Wybór staży i kursów dokonywany jest na podstawie preferencji, doświadczeń i indywidualnego planu działania opracowywanego oddzielnie dla każdego uczestnika projektu – mówi Małgorzata Sokół, dyrektor WUP w Lublinie.

Dofinansowanie firm

Zmianę zawodu lub uzupełnienie posiadanych kompetencji, zwalnianym lub zagrożonym zwolnieniem nauczycielom i innym pracownikom oświatowym, ułatwiają też studia podyplomowe. Z takiej formy wsparcia w ramach projektu skorzystało już 125 osób. Poza tym 61 osób wzięło dotację na założenie własnej działalności gospodarczej. Wsparcie dla tych osób obejmuje m.in. dofinansowanie w wysokości maksymalnie 40 tys. zł, specjalistyczne doradztwo, a także wparcie pomostowe.

W ramach projektu powstało łącznie 61 firm. Podobnie, jak w przypadku szkoleń, staży zawodowych czy studiów podyplomowych, uczestnicy bardzo często decydowali się na pozostanie w sektorze oświatowym. Profil ok. 40 proc. powstałych przedsiębiorstw związany jest z edukacją. Są to np. szkoły językowe, przedszkola, gabinety logopedyczne czy ośrodki szkolenia kierowców. Jednak wśród firm są także i takie, które oferują m.in. usługi remontowe, groomerskie, a także instalację systemów solarnych czy chłodniczych – mówi Małgorzata Sokół.

Rekrutacja trwa

WUP wraz z partnerami projektu prowadzi jeszcze rekrutację. Ze względu na to, że projekt potrwa jeszcze kilka miesięcy, zainteresowani, którzy spełnią kryteria naboru, będą mogli skorzystać z krótszych form, jakimi są staże, szkolenia czy kursy. Każda osoba uczestnicząca w projekcie otrzyma pomoc doradcy zawodowego. Przewidziano także inne formy wsparcia, takie jak: pośrednictwo pracy, wsparcie psychologiczne czy dodatek relokacyjny.

Zainteresowani udziałem w projekcie są proszeni o kontakt z powiatowymi urzędami pracy (w Lublinie, Radzyniu Podlaskim, Chełmie, Zamościu lub Puławach) lub liderem projektu, który udziela szczegółowych informacji:
Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie
ul. Obywatelska 4, 20-092 Lublin