Świadomy wybór szansą na rozwój talentów

214 techników,146 zasadniczych szkół zawodowych, 256 liceów ogólnokształcących oraz 36 szkół artystycznych na Śląsku przygotowuje się na przyjęcie tegorocznych absolwentów gimnazjów. Jak do ich wyboru przygotowują się uczniowie?

Według Marceliny Placek, konsultanta w agencji zatrudnienia Manpower, warto wybierać naukę w szkołach zawodowych, ponieważ obecnie firmy szczególnie poszukują pracowników z wykształceniem technicznym. Do takich zawodów należy m.in. technik elektryk.

Czy wybierając więc naukę na poziomie ponadgimnazajlnym należy postawić na kształcenie zgodne z potrzebami rynku pracy, czy też wybór zawodu i szkoły uzależnić tylko od indywidualnych zainteresowań, pasji i predyspozycji? Czym się kierować? Wynagrodzeniem, satysfakcją z pracy, prestiżem, a może możliwością samorealizacji? Jakie kryteria oraz jaką ich hierarchię należy przyjąć, by podjąć decyzję w sposób optymalny? Na te i wiele innych pytań, powinni w najbliższym czasie znaleźć odpowiedź absolwenci szkół gimnazjalnych, by ich wybór był przemyślany i świadomy.

Przed absolwentami szkół gimnazjalnych ważne zadanie – dokonanie świadomego i optymalnego wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Podjęcie decyzji nie jest proste. Obserwacja różnych karier nie daje jasnych odpowiedzi. Czasem problemy z odnalezieniem się na rynku pracy mają osoby z tytułami naukowymi, a bywa i tak, że osoby bez formalnego wykształcenia zajmują wysoką pozycję zawodową i społeczną.

Oczywiste staje się stwierdzenie, że wybór zawodu i szkoły zgodny z własnymi zainteresowaniami w odniesieniu możliwości praktycznego ich wykorzystania na rynku pracy zwiększa szansę na pełnienie w przyszłości roli kompetentnego pracownika. O niewłaściwym doborze zawodowym jako o czynniku powodującym marnotrawstwo sił (talentów), środków i czasu pisał już w II połowie XIX wieku Friderick W. Taylor badają system organizację pracy. Od tego czasu upłynęło stulecie, a temat właściwego wyboru zawodu i szkoły wciąż jest aktualny.

Elżbieta Pasierbek

marzec 2015 r.