Na Lubelszczyźnie jest ponad pół tysiąca szkół zawodowych, w których uczy się w tym roku szkolnym prawie 59 tys. osób. Z Systemu Informacji Oświatowej wynika, że do szkół zawodowych uczęszcza ponad połowa uczniów wszystkich lubelskich szkół ponadgimnazjalnych. W placówkach każdego typu uczy się bowiem obecnie ponad 106,5 tys. osób.
Młodzież, która nie decyduje się na naukę w szkole ogólnokształcącej i chce zdobyć konkretny zawód, najchętniej wybiera technikum informatyczne. Ta droga cieszy się niesłabnącą popularnością już od wielu lat. Zgodnie z danymi Kuratorium Oświaty w Lublinie, liczba słuchaczy od kilku lat oscyluje wokół 5,5 tys. osób rocznie. W przypadku zainteresowania zawodem technik mechanik tendencja nie jest już taka stała. Jeszcze w roku szkolnym 2009/2010 w lubelskich szkołach tajniki tego fachu zgłębiało ponad 4 tys. uczniów, obecnie jest ich o ponad połowę mniej, niewiele ponad 1800 osób.
Niesłabnącą popularnością cieszy się natomiast nauka w szkołach kształcących w kierunku zawodu mechanika samochodowego. Od kilku lat w lubelskich szkołach jest średnio 2,1-2,5 tys. takich uczniów rocznie. Z danych Związku Rzemiosła Polskiego wynika, że mechanik samochodowy to niezmiennie najpopularniejszy zawód rzemieślniczy w Polsce. Lublin ma zresztą wspaniałe tradycje w kształceniu specjalistów od motoryzacji. Najstarszą lubelską szkołą zawodową jest właśnie Zespół Szkół Samochodowych w Lublinie. Lubelska „samochodówka” ma wspaniałe tradycje edukacyjne – kształci już od ponad 100 lat.
Szkoły wysokich lotów
W województwie lubelskim bardzo silne są także tradycje lotnicze. W Świdniku, którego historia nierozerwalnie związana jest z rozwojem przemysłu lotniczego a od niedawna także z lotnictwem pasażerskim, oferta edukacyjna stara się odpowiadać na potrzeby specyficznego rynku pracy. Można tutaj zdobyć wiedzę niezbędną do pracy produkcyjnej w tamtejszych zakładach lotniczych, a także w sąsiadującym z nimi lotniskiem.
W Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej (w jego skład wchodzi m.in. zespół szkół zawodowych, gimnazjum i technikum) uczniowie, którzy swoją przyszłość wiążą z przemysłem lotniczym, mogą zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności związane z pracą w lotnictwie. Szkoła kształci m.in. mechaników lotniczych, techników awioników, a od niedawna także techników eksploatacji portów i terminali. PCEZ w Świdniku posiada też uprawnienia nadane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego w Warszawie. Dzięki nim w placówce prowadzone są szkolenia oraz egzaminy z zakresu wiedzy podstawowej dla uzyskania międzynarodowej licencji mechanika lotniczego lub mechanika awionika.
Świdnik to niejedyne miasto w województwie lubelskim, w którym można zgłębiać tajniki lotnictwa na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej. Takie możliwości daje również Dęblin i tamtejszy Zespół Szkół Zawodowych nr 1. Dęblin znany jest głównie ze swoich tradycji oficerskich, ale to tutaj kształcą się również przyszli mechanicy i informatycy lotniczy z całego kraju. Dzięki dodatkowym, unijnym środkom szkoła właśnie wzbogaciła swoją bazę dydaktyczną i edukacyjną, m.in. o samolot Wilga. W połowie września otwarta została także nowa pracownia zajęć praktycznych. Podobnie jak w Świdniku, tak i w Dęblinie prowadzona jest certyfikacja Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Jedyna taka szkoła w Polsce
Na Lubelszczyźnie znajduje się również jedyna w Polsce szkoła pszczelarska. Tajniki pszczelarstwa można poznać podczas nauki w Zespole Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli. Uczniowie Technikum Pszczelarskiego w ZSR zgłębiają wiedzę z zakresu tego wyjątkowego zawodu nie tylko podczas zajęć w szkole, ale również na zagranicznych praktykach w zawodowych pasiekach m.in. w Luksemburgu, Niemczech, Szkocji, Francji i we Włoszech.
Od kilku lat w technikum pszczelarskim przyznawana jest również wyjątkowa nagroda dla najlepszego ucznia. W ramach projektu „Pasieka dla absolwenta” jeden z uczniów kończących technikum pszczelarskie otrzymuje kilka pszczelich rodzin.
Tego zawodu nauczysz się tylko tutaj
Lubelską ciekawostką są też Ogólnopolskie Spotkania Kowali w Wojciechowie. To największa taka impreza dla przedstawicieli tego zawodu w naszym kraju. Dzięki prowadzonym tutaj warsztatom możliwe jest zdobycie podstawowej wiedzy i umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu. Letnie zajęcia warsztatowe, które cieszą się niesłabnącą popularnością, prowadzone są przez wykwalifikowanych mistrzów kowalstwa z całego kraju. W tym roku w warsztatach uczestniczyło kilkanaście osób. Co ważne, warsztaty organizowane w ramach Ogólnopolskich Spotkań Kowali w Wojciechowie, to jedyna możliwość praktycznej nauki tego zawodu w Polsce – nigdzie w naszym kraju nie ma szkoły, w której naucza się tego zawodu na poziomie ponadgimnazjalnym.
Dominika Karp-Skomra
wrzesień 2014 r.