Targi Pracy i Zawodów – różnorodna oferta

Wiele firm i szkół przedstawiło swoją ofertę podczas Targów Pracy i Zawodów, które odbywały się we Wrocławiu, Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze. To impreza szczególnie ważna dla uczniów ostatnich klas szkół średnich i gimnazjów, którzy stoją przed odpowiedzią na pytanie: co dalej?

Targi Pracy i Zawodów już od kilku lat są organizowane w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku”. W projekcie chodzi o promocję kształcenie zawodowe w naszym regionie, natomiast targi mają głównie na celu zapoznanie gimnazjalistów z ofertą edukacyjną dolnośląskich szkół zawodowych.

Na stoiskach szkół zawodowych uczniowie zachęcali swoich młodszych kolegów do podążenia ich drogą i uzyskania kwalifikacji z danej branży. Przedstawiali kierunki i specjalności oraz ukazywali codzienne życie swojej szkoły. Organizatorzy oraz wystawcy podzielają to samo zdanie, że nauka w szkołach zawodowych daje duże szanse na zdobycie atrakcyjnej pracy i jednocześnie nie przekreśla możliwości studiowania. Dowodem na to była obecność w targach największych dolnośląskich uczelni wyższych. Ich przedstawiciele wskazywali uczniom możliwości studiowania na ich uczelni oraz pomagali planować ścieżkę edukacyjną po ukończeniu technikum lub zasadniczej szkoły zawodowej.

Na targach pracy i zawodów nie mogło zabraknąć przedstawicieli pracodawców. Oni także starali się uświadomić gimnazjalistom rosnące znaczenie szkolnictwa zawodowego oraz wymagania, które będą jego absolwentom stawiane w przyszłości.

Targi pracy i zawodów corocznie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Organizacja przedsięwzięcia w ramach projektów unijnych pozwala zapewnić wszystkim uczniom z województwa dolnośląskiego bezpłatny transport. Uczniowie mają również zagwarantowany poczęstunek podczas imprezy.

Pozostaje już tylko życzyć gimnazjalistom powodzenia podczas najbliższych egzaminów i trafnego wyboru szkoły – zgodnie z życzeniem organizatorów targów – najlepiej szkoły zawodowej.

Krystian Sadowski

styczeń 2015 r.