Technikum nr 17 najlepszym technikum na Śląsku!

Technikum nr 17 w Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach jest siedemnaste wśród stu najlepszych techników w Polsce – tak wynika z tegorocznego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych „Perspektyw”. Technikum przysługuje tytuł „złotej szkoły 2015 roku”.

Wysoką pozycję w rankingu Technikum nr 17 zawdzięcza sukcesom swoich uczniów w olimpiadach, np. Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, Konkursie Wiedzy Technicznej, Olimpiadzie Wiedzy Teologicznej, Ogólnopolskim Konkursie na Pracę „Fizyka a Ekologia”, Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Wojciecha Korfantego, Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Fraszka”. Kapitała w uzasadnieniu wyniku zaznaczyła również: wysoką zdawalność matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.

Technikum nr 17 w Śląskich Technicznych Zakładach kształci w dziewięciu zawodach: technik analityk, technik elektronik, technik elektryk (na zdjęciu), technik energetyk, technik informatyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik ochrony środowiska oraz technik teleinformatyk. W szkole funkcjonuje 25 klubów/kół zainteresowań, m.in.: gazetka ,,Granat”, klub debat w języku polskim, klub europejski czy koło krzewienia kultury Śląska.

Nauczanie w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych oparte jest o własne i dobrze wyposażone zaplecze dydaktyczne. Bazę dydaktyczną stanowi szereg specjalistycznych pracowni, z których każda wyposażona jest w nowoczesny sprzęt, zapewniający doskonałe warunki pracy zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Do pracowni, którymi szkoła może się pochwalić należą: CNC, ekologiczna, elektryczna, 4 pracownie komputerowe, pneumatyki, spawalnictwa i pracownia systemów.

W roku 2011 szkoła świętowała jubileusz 80-lecia powstania. Tradycją szczególnie pielęgnowaną sięgająca czasów przedwojennych jest strój uczniów – granatowe garnitury. Sukcesu szkoły jej dyrektor Aneta Łosiewicz upatruje przede wszystkim w wysoko wykwalifikowanej kadrze pracowników i stosowanych przez nią nowoczesnych, aktywizujących metodach nauczania, które zachęcają uczniów do rozwijania zainteresowań, wiedzy i umiejętności. Dyrektor podkreśla również rolę projektów edukacyjnych, a także duży wybór zajęć pozalekcyjnych dostosowanych do potrzeb i zainteresowań młodzieży. To wszystko pozwala uczniom osiągnąć rozwój intelektualny, społeczny, kulturowy i osobowościowy.

Elżbieta Pasierbek

luty 2015 r.