Uczniowie na Dolnym Śląsku gotowi do walki

Przed nami druga edycja konkursu na „Najlepszych uczniów w zawodzie”. Ubiegłoroczna rywalizacja przyciągnęła 448 drużyn, które reprezentowały wszystkie branże kształcenia zawodowego. Teraz szkoły już zgłosiły swoich najlepszych „zawodowców”, więc walka rozpoczęła się na dobre…

Konkurs jest częścią projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II”, którego głównym celem jest podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego wśród młodzieży Dolnego Śląska. To projekt systemowy realizowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego – Wydział Edukacji i Nauki oraz Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu.Do rywalizacji zaproszone zostały wszystkie technika i szkoły zawodowe z Dolnego Śląska.

Trzyosobowe drużyny rozpoczęły przygotowania do konkursu pod okiem swoich szkolnych opiekunów. Konkurs jest dwuetapowy. Pierwszy poziom ma za zadanie wyłonić najlepsze zespoły w subregionach (legnickim, wrocławskim, jeleniogórskim oraz wałbrzyskim) w zawodach na poziomie technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej. Następnie zwycięskie drużyny w subregionie walczą w finale wojewódzkim. W bieżącym roku szkolnym przewiduje się etapy regionalne w lutym, natomiast konkursy wojewódzkie dla wszystkich zawodów odbędą się w marcu. Konkurs zarówno na etapie regionalnym, jak i wojewódzkim polega na praktycznym rozwiązaniu zadania specyficznego dla każdego zawodu i prezentacji wyników wykonanych prac. Jury konkursowe składa się z przedstawicieli wszystkich subregionów.

Ubiegłoroczna edycja zakończyła się wręczeniem nagród zwycięzcom etapów regionalnych oraz etapu wojewódzkiego. Laureaci odebrali nagrody i tytuły Najlepszych Uczniów w Zawodzie na uroczystej gali w Hali Stulecia we Wrocławiu. Wśród zaproszonych gości, oprócz m.in. władz wojewódzkich czy nauczycieli opiekunów, obecni byli również pracodawcy, którzy w znacznym stopni przyczynili się do sukcesu zwycięskich drużyn. Uczestnicy, którzy zajęli 2 i 3 miejsce w subregionach, również otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Wręczono je w Legnicy, Wrocławiu, Wałbrzychu oraz Jeleniej Górze.

Które drużyny w tym roku zdobędą tytuł Najlepszych Uczniów w Zawodzie i odbiorą atrakcyjne nagrody? Przekonamy się o tym wiosną, a do tego czasu dopingujmy uczniów w ich przygotowaniach.

Krystian Sadowski

październik 2014 r.