Warmia i Mazury z „Gwarancją dla młodzieży”

„Gwarancja dla młodzieży” obejmuje dwa zasadnicze programy, których zakończenie przewidziano na koniec roku 2015. Pierwszy z nich – „Pomysł na siebie” skierowany jest do młodzieży w wieku 15-17 lat, która zaniedbuje obowiązek nauki lub w ogóle się nie uczy i nie pracuje, a do tego znajduje się w trudnej sytuacji życiowej. Dla osób, które korzystają z takiego wsparcia OHP przygotowało szkolenia (np. warsztaty wyrównawcze, kursy językowe, kursy przedsiębiorczości i komputerowe), a także pomoc pedagogiczno-psychologiczną i poradnictwo zawodowe. Każdy z uczestników otrzymuje również nieodpłatnie wyprawkę edukacyjną.

Program drugi pn. „Równi na rynku pracy”, to oferta skierowana do młodzieży w wieku 18-24 lata, która nie uczy się, nie pracuje, nie posiada też kwalifikacji zawodowych i nie ma doświadczenia zawodowego. Tej grupie młodych ludzi zaproponowano poradnictwo zawodowe, wsparcie pedagogiczno-psychologiczne, naukę aktywnego poszukiwania pracy oraz kursy: języka angielskiego, komputerowy ECDL START i prawa jazdy kat. B. Młodzież może zdobyć też kwalifikacje zawodowe poprzez udział w szkoleniach nadających uprawnienia, np.: kelnera-barmana-baristy, asystenta nauczyciela przedszkola, przedstawiciela handlowego, magazyniera z obsługą kasy fiskalnej, tokarza-frezera, kosmetyczki, spawacza metodą TIG i MAG. Uczestnicy tego projektu korzystają również ze spotkań z prawnikiem, z sześciomiesięcznych staży zawodowych. Dodatkowo młodzieży zamieszkałej na terenach wiejskich zaproponowano trening umiejętności społecznych. Co więcej,wszyscy uczestnicy projektu mogą korzystać z bezpłatnego wyżywienia, dofinansowania kosztów dojazdu na zajęcia, ubezpieczenia NNW, wymaganych badań lekarskich oraz materiałów edukacyjnych.

To niezwykłe przedsięwzięcie edukacyjne realizowane jest przez kilkadziesiąt jednostek organizacyjnych Ochotniczych Hufców Pracy w całym kraju, m.in.: Centra Edukacji i Pracy Młodzieży, Centra Kształcenia i Wychowania, POśrodki Szkolenia i Wychowania, Hufce pracy, Środowiskowe Hufce Pracy, Młodzieżowe Centra Kariery, Punkty Pośrednictwa Pracy. Szczegółowe informacje o projekcie można uzyskać na stronie Warmińsko-Mazurskiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy oraz bezpośrednio w jednostkach organizacyjnych OHP na terenie całego województwa.

Danuta Oleksiak

luty 2015 r.