Wyjątkowy wynalazek uczniów ze Świdnika

Paweł Orłowski, Wiktor Kruk, Mikołaj Sawka i Patryk Drewniak (na zdjęciu od lewej) to uczniowie drugiej i trzeciej klasy Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. Jesienią, gdy w szkole nagrywano film o kształceniu w zawodzie mechanika lotniczego, uczniowie wspólnie postanowili zaangażować się na naprawę śmigłowca znajdującego się na szkolnej hali warsztatowej.

To był zupełny przypadek. Gdy zaczęliśmy pracować nad systemem zupełnie nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania – mówi Wiktor Kruk. – Opracowanie tego systemu to było takie nasze hobbystyczne założenie. To, że nasza praca i pomysły spotkały się z takim zainteresowaniem, że ludzie z branży widzą w tym olbrzymi potencjał, dodatkowo napędza nas do działania – mówi Mikołaj Sawka, a Patryk Drewniak dodaje: – Udało nam się wstrzelić w pewną lukę. Byliśmy już pytani o to, na czym się wzorowaliśmy, ale niczego takiego nie było. To jest nasz autorski projekt od początku do końca.

Głowy pełne pomysłów

Opracowanie zdalnego systemu diagnostyczno-obsługowego zajęło uczniom PCEZ kilka miesięcy. Prototyp przetestowali na szkolnym śmigłowcu Mi-2. – Docelowo, po dokonaniu pewnych modyfikacji, będzie on mógł być używany także w innych statkach powietrznych – mówi Paweł Orłowski. – Taka szansa już się pojawiła. Być może już wkrótce system opracowany przez naszych uczniów będzie mógł być testowany na śmigłowcu Sokół. Mamy nadzieję, że to się uda – dodaje Anna Goral, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej.

Zdalny przegląd śmigłowca to tylko jedna z funkcji systemu, który opracowali uczniowie ze Świdnika. Specjalne oprogramowanie jest w stanie w bardzo szybkim tempie, w ciągu 3 minut, bardzo dokładnie przeanalizować poszczególne elementy i podzespoły, by sprawdzić czy maszyna jest sprawna. Może to być np. temperatura panująca przy przekładni głównej (przy śmigle) czy naciąg linek do statecznika i sterowania śmigłem ogonowym.

Mamy bardzo dużo pomysłów i planów, zwłaszcza w zakresie diagnostyki. Wdrażanie kolejnych funkcji jest tylko kwestią czasu i pieniędzy – mówi Patryk Drewniak. Mikołaj Sawka: – Ogromną przewagą naszego systemu jest to, że jest on sterowany zdalnie. To duże ułatwienie i oszczędność czasu dla załogi i mechaników.

Patryk, Wiktor, Mikołaj i Paweł zamierzają stopniowo rozszerzać zakres oferowanych przez system funkcji, a także znacznie zmodyfikować wielkość i wagę stworzonego przez siebie prototypu.

Praca w całej Unii na wyciągnięcie ręki

Do tej pory działania młodych wynalazców finansowo wsparło starostwo powiatowe. Szkołę i innowacyjne pomysły jej uczniów wspomagają również prywatne firmy. Dodatkowo szkoła stara się o pozyskanie środków unijnych, które są niezbędne w przypadku tej, i podobnych inicjatyw. Przyszli mechanicy i awionicy zamierzają też opatentować swój wynalazek. Przygotowują już niezbędną dokumentację. W tych działaniach wspiera ich Politechnika Lubelska.

PCEZ to jedna z dwóch szkół średnich w Polsce, która posiada certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego. – Certyfikat ten uprawnienia szkołę do szkolenia i egzaminowania mechaników lotniczych i awioników. Dzięki temu, po dodatkowej praktyce, nasi uczniowie bardzo szybko mogą uzyskać licencję uprawniającą do wykonywania zawodu w całej Unii Europejskiej – mówi dyrektor Anna Goral. Taka możliwość przyciąga tutaj uczniów nie tylko z regionu, ale i całej Polski. Mikołaj Sawka, jeden z pomysłodawców opracowania unikalnego systemu, pochodzi z Wrocławia.

Dominika Karp-Skomra

kwiecień 2015 r.